Хроника

Милена Драгићевић Шешић: Аутократија је стигла корак по корак и пустили смо да се деси, а да нисмо ништа предузели

Штампа
уторак, 29. септембар 2020.

"Аутократија је стигла корак по корак и пустили смо да се деси, а да нисмо ништа предузели. Било је покушаја, али иза тих покушаја академске јавности, указујући на цензуру, нечињење РТС-а, некако није стала шира културна јавност, јер им је било јасно да ће се десити оно што се десило лекарима", сматра професорка Факултета драмских уметности Милена Драгићевић Шешић.

Како је рекла, у пркаси се видело као притисак на лекаре функционише.

"Ако је чачкао, ако је потписивао, не може да буде руководилац. Ћутање је злато, та стара пословица је постала доминантан кодекс понашања данас и ретки су појединци који успевај да надвладају тај страх и конформизам", сматра она.

Професорка додаје да можемо да видимо да је одмазда тешка машинерија и да јој није симпатично када представници власти гостују у јутарњим програмима комерцијалних телевизија, одакле, не одговарајући на аргументе, "бомбардују" речником који је недопустив. 

"Није тема Јелисавете Василић била да ли брат има или нема, већ да је једној устaнови немогуће да дође до података који би рекли шта се дешава, ко је власник чега... У нашем друштву се зна које су фирме коме блиске, наше друштво је мало. Морамо озбиљно да говоримо о сукобу интереса, смењена је деканка на Филолошком и она одмах постаје саветник у министарству. Тиме се показује да се бунт не исплати", додала је.

Председница Владе Србије Ана Брнабић је изјавила раније да су сви наводи о пословању компаније "Асеко", где је директор њен брат Игор, напад на страног инвеститора у Србији. Милена Драгићевић Шешић каже да ми живимо у капитализму и да је приватан интерес кључан и додаје да се јавни интерес брани само у појединим државама. 

"Рецимо у Скандинавији, Великој Британији и Француској, институције су јаке и бране јавни интерес. Један ББЦ брани јавни интерес. Универзитети бране колико толико јавни интерес у образовању. Приватни интерес ждере све око себе, бахати се да више нико не осећа дужност да каже размеру инвестиција. Нико се не осећа позваним да да податак – какве врсте инвестиција су дошле у нашу земљу. Мене мучи естетика урбаног инвестиционизма која је уништила Београд у сваком погледу", наводи. 

Након критика што је заменик градоначелника Београда Горан Весић од Културно-просветне заједнице Београд добио посебно признање – повељу, за како је наведено "трајни допринос култури Београда", Весић је затражио да Синиша Ковачевић врати награду због представе Свети Сава. 

"Тужно ми је то, јер културна заједница је шездесетих и седамдесетих била респектабилна, осамдесетих је полако губила знаћај, деведесетих су практично преузели команду они који су се слизали са режимом. Вешто су додељивали све награде, увек су награђивали људе који су заслужили да буду награђени", рекла је.

Говорећи о опозицији и партијама у Србији, Драгићевић Шешић каже да партије врло брзо постају аутократске, лидерске организације и додаје да се никада није учлланила јер жели да мисли својом главом.

"Кад изаберете лидера сви други не могу да мисле, или могу да мисле, али не смеју да кажу ако им се мишљење супротставља већини. Има много слабих опозиционих лидера, треба да схвате да је време да одступе и да се појави нова генерација. Сазрело је време да дође нова генерација, имам велико поверење у цивилно друштво, у оне који бране реке", рекла је професорка.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]