субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милану Беку привремено забрањено да располаже Луком Београд
Хроника

Милану Беку привремено забрањено да располаже Луком Београд

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. мај 2011.

Виши суд у Београду, донео је привремену меру забране располагања земљиштем Луке Београд у процесу по тужби града Београда. Због те одлуке власник Луке Београд, Милан Беко, неће моћи док траје поступак да прода ни ар земљишта од укупно 120 спорних хектара, сасазнаје “Блиц”.

Према одлуци суда, како је наведено у образложењу ове одлуке град као тужилац, могао би да претрпи ненадокнадиву штету уколико би власник Луке Београд продао земљиште пре окончања процеса, поготово ако би процес добио град Београд .

Страхиња Секулић, правни заступник града Београда каже за „Блиц“ да је убеђен у независност суда али и да је реч само о фази поступка и да до окончања процеса има још доста времена. Он је потврдио да је мера затражена због опасности од продаје земљишта.

- Кад год постоји опасност да се у току поступка отуђи предмет спора, и да предмет спора нестане, тражи се ова мера. И овај случај није изузетак – каже Секулић.

Он додаје да се тужба заснива на уговору из 1975. године и приложеног низа нових доказа којом се тражи да се утврди право на коришћења или својине на земљишту на подручју Луке Београд.

Адвокат Слободан Шошкић каже за „Блиц“ да тужилац тражи увођење привремене мере у случају да постоји конкретна опасност да туженик планира продају имовине или чак да је поклони.

- Такве привремене мере обично се и доносе у парничном поступку, како би се онемогућила продаја спорине имовине. Мера треба да отклони опасност за тужиоца од повраћаја имовине у случају добијања процеса. Она се доноси како онај ко је покренуо парницу не би на крају добио случај у своју корист, у рукама имао пресуду која се, међутим, не би могла реализовати повраћајем имовине од туженог – објашњава Шошкић.

Ова привремена мера може бити оспорена само правним мерама, посебном жалбом. Суд који је издао, дужан је да сачека резултат жалбе и за то време поступак је обустављен док се не реши питање судбине издате привремене мере.

О жалби одлучује Виши суд. Најчешче у кратким роковима. Ванжалбеним поступком привремена мера не може бити оспорена. Она може бити оспорена пред вишом инстанцом само онда када се докаже да тужилац није учинио вероватним постојање својих потраживања.

Предкривични поступак који води републичко тужилаштво, по кривичним пријавама Савета за борбу против корупције, због злоупотреба приликом продаје “Луке”, према сазнању Блица, у завршној је фази.

Б92 је јуче подсетио да је Савет за борбу против корупције, који води Верица Бараћ, још 2008. године предао је Влади Србије и Акцијском фонду извештај о продаји Луке Београд, у коме између осталог наводи да је продаја предузећа Лука Београд обављена уз многобројне неправилности и уз деловање државних органа у интересу крупног капитала, односно најбогатијих људи у земљи. Савет је у том извештају навео да су надлежне институције мимо закона и процедуре, у септембру 2005. одобриле преузимање више од 93 одсто акција Луке Београд од стране предузећа Wорлдфин из Луксембурга.

Куповином акција по цени двоструко нижој од реалне, држава је изгубила најмање 21 милион евра, стоји у извештају Савета из фебруара 2008. године.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер