четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Ст. Протић: Србија није испунила ниједну препоруку Европске комисије када су у питању услови за чланство у ЕУ
Хроника

Милан Ст. Протић: Србија није испунила ниједну препоруку Европске комисије када су у питању услови за чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. фебруар 2021.

 Бивши амбасадор Савезне Републике Југославије и Србије у САД и Швајцарској Милан Ст. Протић изјавио је данас да актуелна власт намерно опструише процес учлањења Србије у Европску унију (ЕУ).

Протић је у интервјуу агенцији Бета казао да није изненађење то што Србија у последњих годину и по дана није отворила ниједно преговарачко поглавље на путу евроинтеграција.

„Србија се није потрудила да испуни прописане услове за отварање поглавља, тако да је епилог морао бити такав. Оно што представља кључни елемент у приступању Србије ЕУ, а односи се на нормализацију односа са Приштином, такође тапка у месту већ дуже време“, оценио је бивши амбасадор.

Додао је да овакво „стање ствари“ одговара обема странама, и Србији и ЕУ.

„Опхрвана унутрашњим изазовима, ЕУ у овом тренутку није спремна за проширење. Актуелна власт у Србији није претерано импресионирана чланством у ЕУ. Отуд овај статус кво“, казао је Протић.

На питање Бете како коментарише то што од 2016. године Србија није испунила ниједну препоруку Европске комисије када су у питању услови за чланство у ЕУ, Протић је рекао да актуелна власт никад није била искрена у свом опредељењу за ЕУ.

„Још мање истински верује у принципе на којима почива ЕУ. Њој су страни и демократски принципи, и појам индивидуалне слободе и корпус људских права. Она не верује у смењивост власти и равноправне изборе“, навео је он.

Протић сматра да би власт у Србији била „најсрећнија“ кад опозиција не би постојала и кад би сви медији били унисони у подршци њиховој власти.

„Она оличава један ауторитаран доживљај и политике, и економије, и националних интереса. Просто не трпи било какво или било које опречно мишљење. Другачији став, јавно изражен, тумачи се као акт непријатељства и субверзије који се мора ућуткати свим расположивим средствима“, објаснио је бивши дипломата.

Упитан да ли су власти у Србији практично одустале од прокламованог циља да се Србија припреми за чланство у ЕУ, Протић каже да то никад није ни био њихов циљ.

„Тај циљ су прокламовали 2012. године не би ли победили и докопали се власти. Све после тога представљало је лоше позориште. Типична властодржачка мимикрија. У бити, они су сви анти-Европљани, што из незнања, што из комплексоидности, што из предрасуда“, оценио је Протић.

Навео је да је Европа захтеван концепт који подразумева 3000. година трајања, достигнућа, падова, невероватних успеха и неопростивих огрешења.

Одговарајући на питање да ли очекује да ће ове године бити помака када су у питању евроинтеграције Србије, Протић је казао да није оптимист.

И ако буде напретка, рекао је, биће симболичан.

„ЕУ је претрпела тежак ударац изласком Уједињеног Краљевства. Понашање пољских и мађарских власти очигледно је у нескладу с темељним начелима ЕУ. Одговор на пандемију корона вируса није ни убедљив, ни резолутан. ЕУ се не сналази добро у кризним временима. Она је створена за доба благостања и тек тад показује све своје врлине. Она уме да плени, не уме да диктира“, истакао је бивши амбасадор.

Протић је рекао да се стиче утисак да је Србија данас ближа Пекингу и Москви него Бриселу.

„Тип аутократских режима у те две државе као да су идеали којима тежи и власт у Србији. Судбина Наваљног, девојака из групе „Пуси рајот“, масакр студената на Тијенанмену, прогон кинеских дисидената, цензура друштвених мрежа итд – све то интимно импонује српској власти и њеном првом човеку. Народ у покорству, контрола апсолутна“, оценио је он.

На питање Бете зашто у Србији, према оцени Европске комисије (ЕК), нема у довољној мери борбе против организованог криминала и системске корупције, Протић је рекао да је организовани криминал одавно под државним патронатом.

„То је наслеђе још из Титовог периода. ЈСО је еклатантан пример. Мењају се протагонисти, суштина остаје непроменљива. Згодно оруђе за обављање свакојаких прљавих послова и ‘црних’ операција. Један од руководилаца државне безбедности из старијих дана је, не тако давно, изјавио ово: ‘Они јесу криминалци, али су и осведочене патриоте'“, објаснио је Протић.

Бивши амбасадор је казао и да актуелна власт неће владавину права и слободне медије.

„Власт неће ни независна регулаторна тела. Она управо супротно хоће: да приграби апсолутну контролу над свим институцијама у држави, да влада неограничено и вечно“, рекао је он.

На питање које су највеће грешке актуелне власти када су у питању евроинтеграције Србије, Протић је оценио да „нема грешке, јер грешка значи ненамерност“.

„Опасуљиће се овај народ али ће тад, бојим се, бити доцкан. Протраћисмо 20. век. Почели смо траћити и 21.“, закључио је Протић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер