уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Милутиновић: Имао сам идеју да САД успоставе базе на Косову
Хроника

Милан Милутиновић: Имао сам идеју да САД успоставе базе на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. април 2010.

БЕОГРАД – Некадашњи председник Србије Милан Милутиновић, који је у Хашком трибуналу ослобођен оптужби за злочину на Косову, изјавио је да "није огорчен и осветољубивим човек" и поред тога што је пет година провео у затвору у Схевенингену.

У интервјуу Радио-телевизији Србије (РТС), првом од како је прошле године ослобођен оптужби у Хашком суду, Милутиновић је рекао да има осећај горчине због тога што је био одвојен од породице и зато што је, иако невин, провео пет година у затвору Схевенингену.

"Али не у мери да бих био огорчен и осветољубив човек", рекао је Милутиновић и додао да су му и поред осећаја самоће дани у Схевенингену брзо пролазили.

На питање да ли је у Хагу разговарао с другим осуђеницима, он је казао да "тамо постоји неписано правило да се о случајевима не разговара".

Рекао је и да се само два три пута видео на ходнику с бившим председником СР Југославије Слободаном Милошевићем, јер су били смештени на различитим спратовима.

Милутиновић, који је председник Србије постао као функционер Социјалистичке партије Србије, навео је да данас нема политичких амбиција и да је у том смислу достигао врх.

Он је оценио да је на Косову било злочина на обе стране и поновио да су по Уставу војска и МУП били ван његове надлежности.

"Ја по Уставу (као председник Србије) нисам имао право да наредим ништа било ком војнику или било ком полицајцу ни на који начин", рекао је Милутиновић.

"Војска је увек на нивоу федерације, а у ратним условима и полиција. Иначе, полиција је у мирнодопским условима пре свега у рукама владе", казао је Милутиновић.

Говорећи о преговорима Рамбујеу почетком 1999, он је рекао да они нису унапред били осуђени на пропаст али да је сагласност унутар Контакт групе била различито конституисана.

"Можда је и било могућности да две делегације (СРЈ и косовских албанаца) директно разговарају", казао је Милутиновић и додао да је конференција у процедуралном смислу била мањкава.

"Није постојало јединство унутар Контакт групе како даље радити, тако да су избоксовали текст споразума који је био повољнији за Албанце", навео је Милутиновић и додао да су амандмани превагнули тако да делегација Београда није могла да потпише такав текст.

На питање када је Србија изгубила шансу да нешто озбиљно уради на Косову, Милутиновић је навео да је то тешко речи и да је свака власт имала проблема на Косову и да их је решавала на различите начине.

Он је казао да је још 1996. године имао идеју да САД на Косову под комерцијалним условима успоставе своје војне базе. "Мислим да би у том контексту многе ствари ишле другачије", навео је Милутиновић.

За злочине на Косову 1999, Хашки трибунал је осудио бившег потпредседника тадашње Савезне владе Николу Шаиновића, министра одбране Драгољуба Ојданића, начелника Генералштаба Небојшу Павковића, као и генерала Владимира Лазаревића и генерала полиције Сретана Лукића.

(Бета)


 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер