Хроника

Милан Милошевић: Хејтер

Штампа
четвртак, 14. јул 2011.

Хејтер је жаргонски андерграунд израз, за који неки мисле да су га донели урбани тинејџери који слушају хип-хоп. "B’cim mu hejt." Сада кажу да је кул (cool) бити хејтер. Старији жаргон, занимљиво, нема много израза за мржњу: "бацити пик на некога", "бити дужан један мрз", а има много псовки и увреда. Једна гласи "псовка од човека".

Драгана Кањевац у својој колумни "У раљама хејтера" обраћа пажњу на ту реч: "Хејтовати некога, или бацити хејт, бити хејтер – енглеска увезеница од глагола мрзети (hate), популарна међу млађом градском популацијом, има додатно значење..." Каже да је то различито од просте мржње: "Ако сте хејтер, ви нисте мрзитељ, него више негативан тип, тровач, особа која у свему и сваком види оно лоше. Ако тражите пример хејтерског става, довољно је да отворите очи, изађете на улицу (ако имате среће па вас већ у сопственом дому није дочекао неки породични хејт), и већ на првом кораку, ето хејтера који ће вам затровати дан."

Наводи случај емисије канала Дискавери о мосту на Ади који је, каже, био згодан повод за уочавање нашког хејтерског карактера.

Хејтовање је, кажу, корозивна емоција. Код нас је супротстављање језику мржње у оквиру ратне пропаганде постало друштвено пожељно, али онда су борци против говора мржње почели да испољавају бесну мржњу против оних који се користе говором мржње, против оних који не осуђују говор мржње, а и против других бораца против говора мржње који им краду лиценцу. Друга Србија хејтује Прву Србију, а Трећа Србија баца хејт на обе.

Кажу да је Ричард Никсон једном рекао: "Увек запамтите да има оних који вас мрзе. Они не могу победити док ви не почнете да мрзите њих."

Хејтовање је и део борбе штампе за слободу увреде и псовке о чему има података у пресудама Другог општинског суда у Београду.

У знаковном језику нису измислили на ту тему ништа ново: средњи прст подигнут навише, лева рука преко десног савијеног лакта.

У новој и-мејл комуникацији постоје такозвани хејт емотикони, хејт смајлији, (hate emoticons). То је оно цртање интерпункцијским знацима исплаженог језика :-P, :-Q или нешто слично, што ваљда одражава ону насмејану мржњу, тај знак лицемерја духа садашњег времена.

(Време, 14. јул 2011)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]