Početna strana > Hronika > Milan Marković: Statut Vojvodine u skladu sa Ustavom
Hronika

Milan Marković: Statut Vojvodine u skladu sa Ustavom

PDF Štampa El. pošta
subota, 21. novembar 2009.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković danas, posle izmenjenog teksta Statuta u vojvođanskoj skupštini, kaže da više nema takve dileme:

– Statut Vojvodine je u skladu sa Ustavom i potvrđuje teritorijalni integritet i suvernitet Srbije – ocenio je Marković za Večernje novosti.

Deo opozicije oštro se protivi usvajanju Statuta, tvrde da je to separatistički akt i da se od Srbije pravi federacija?

– Zlonamerna i neosnovana su tumačenja da je taj dokument protivan integritetu i suverenitetu Srbije.

Zašto je onda Vojvodina dobila pravo na referendum? Ko može da garantuje da sutra neka pokrajinska vlast neće pokrenuti inicijativu da se otcepi od Srbije?

– Referendum je definisan Ustavom (član 182 stav 4). A za taj isti ustav su glasali i oni što danas napadaju to rešenje iz Statuta. To pravo na referendum nema nikakve veze sa teritorijalnom celovitošću Srbije, već samo postavlja uslov da se građani AP izjasne o eventualnoj promeni njenih granica unutar Srbije.

Ubeđeni ste da Vojvodina neće krenuti stopama Crne Gore?

– Takva sumnja mora da se potkrepi ozbiljnim dokazom, a sadržina predloženog statuta svakako nije dokaz u tom pravcu. Naprotiv. Statut ne daje nikakve osnove za tako nekorektne i pre svega neodgovorne tvrdnje.

Oponenti Statuta su i protiv mogućnosti da pokrajina otvara predstavništva u svetu, koja bi mogla da iskoristi za lobiranje za svoje eventualne secesionističke ideje...

– Vojvodina će moći da otvara predstavništva, ali isključivo uz saglasnost Vlade Srbije. Zaista ne razumem šta je tu sporno. A, ako neko hoće za nešto da lobira, to može i bez predstavništava. Ukoliko se povedemo logikom kritičara ovog rešenja, onda je najsigurnije da ukinemo internet i zatvorimo granice.

Ne smatrate problematičnim ni to što je Vojvodini omogućeno da sklapa međuregionalne sporazume?

– Pravo na to Vojvodini garantuje isti, 181. član Ustava na osnovu koga i gradovi i opštine takođe sklapaju takve sporazume. Više od stotinu tih akata već postoji, i to je odlično. Razmenjuju se iskustva, kulture, zbližavaju se narodi. Dok sam bio predsednik opštine Palilula, takav sporazum smo zaključili sa jednom grčkom opštinom. Zašto Vojvodina to ne bi mogla sa odgovarajućim teritorijalnim jedinicama drugih država.

Kako očekujete da se reši buka oko pitanja Novog Sada kao glavnog grada?

– Ne radi se o glavnom gradu, već o administrativnom centru i sedištu pokrajinskih organa, ali terminologija nije suštinsko pitanje.

Da li je suštinsko pitanje hoće li pokrajina dobiti pravo na Vojvođansku akademiju nauka i umetnosti?

– Ni pitanje VANU nije suštinsko. Nalazi se pred Ustavnim sudom koji će dati konačnu reč. U svakom slučaju, te pojedinačne teme ili terminologija, poput glavnog grada ili VANU, ne mogu dovesti u pitanje generalnu ocenu ustavnosti Statuta.

Stiče se utisak da se u vladajućoj koaliciji vodi polemika ko je „spasao“ Statut – DS smatra da je to njegova zasluga, SPS da je odbranio Vojvodinu, Čanak se hvali da je imao presudnu ulogu...

– Mislim da za takvom polemikom nema potrebe. Svi radimo najbolje što možemo u datim okolnostima.

Hoće li vaše ministarstvo predložiti usvajanje još nekog zakona iz izbornog zakonodavstva do kraja godine?

– Nadam se da će Vlada do kraja godine usvojiti predloge zakona o izboru odbornika i o državnoj izbornoj komisiji. Time bismo nastavili reformu političkog sistema, koju smo započeli zakonima o političkim strankama i o jedinstvenom biračkom spisku. Očekujem da sledeće godine donesemo zakone o parlamentarnim izborima i finansiranju političkih stranaka i tako zaokružimo reformu izbornog zakonodavstva.

Ko će, po novom zakonu, biti vlasnik mandata – stranka ili poslanik?

– Ključni instrument moći stranaka su blanko ostavke. One će otići u prošlost, pošto neće biti predviđene zakonima koje pripremamo.

Pošto ćete u sledećoj godini menjati izborne zakone, znači ništa od izbora u 2010?
– Mislim da neće biti izbora u 2010.

Jesu li otklonjena neslaganja između beogradskog i vojvođanskog DS-a, koja su, kako se spekulisalo, bila kočnica usvajanju Statuta u Skupštini Srbije?

– Nisu postojala nikakva neslaganja koja su uzrok odlaganja usvajanja Statuta. Dugo i pažljivo se radio zakon o prenosu nadležnosti. A DS je i ranije bio jedinstven, i sada je, i dobro je da postoji unutrašnji dijalog sa razmenom argumenata koji učvršćuje jedinstvo stranke.

Kada možemo da očekujemo da zaživi Zakon o matičnim knjigama koji je pripremilo vaše ministarstvo?

– Taj posao smo poverili JP „PTT Srbije“, i ide odlično. Očekujem da će u februaru ili u martu građani iz, recimo, Kragujevca moći svoj izvod da uzmu u Leskovcu. Zavod za izradu novčanica štampa nove obrasce koji će u potpunosti biti zaštićeni, a izvodi će važiti neograničeno. To je ključni korak, suštinski preokret u reformi državne uprave.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner