четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Марковић: После пререгистрације 23. јануара лакша контрола странака
Хроника

Милан Марковић: После пререгистрације 23. јануара лакша контрола странака

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. јануар 2010.

Политички живот Србије од 23. јануара, када истиче рок за пререгистрацију странака, биће знатно уређенији а, уместо досадашњих 600 партија, на политичкој сцени надметаће се "свега" неколико десетина.

У Регистар политичких странака до сада је уписано 27 партија, док је још 21 политичка организација предала захтев за регистрацију, речено је Танјугу у Министарству државне управе и локалне самоуправе.

Прва странка уписана у нови регистар је Демократска странка, а последња је то учинила Лига социјалдемократа Војводине. У нови регистар уписане су и Санџачка демократска пртија, Г17 плус, Јединствена Србија, Политичка странка "Удружених пензионери и социјална правда", Заједно за Крагујевац, Социјал-демократка партија Србије, Странка за Санџак, Нова Србија, Демократски савез Хрвата у Војводини, Партија уједињених пензионера Србије и Српски покрет обнове.

Пререгистроване су и Демократска странка Србије, Српска радикална странка, Народна партија, Покрет снага Србије – БК, Санџачка народна партија, Странка демократске акције Санџака, Реформисти Војводине, Демократска унија Долине Прешево и Либерално демократска партија. У Регистар су уписане и Социјалистичка партија Србије, Демохришћанска странка Србије, Демократска партија Бугара, Демократска странка војвођанских Мађара, као и Реформисти Санџака.

Пререгистарција политичких странака почела је 23. јула, а политичке организације наставиће са радом ако до 23. јануара ускладе свој статут и друге опште акте са одредбама Закона о политичким странкама и поднесу пријаву за упис у Регистар политичких странака.

Политичке партија за пререгистрацију треба да прикупе 10.000 потписа, док странке мањина морају имати најмање хиљаду оснивача.

Министар државне управе и локалне самоуправе Милан Марковић оценио је раније да је Закон о политичким партијама, којим су предвиђени нови, оштрији услови за пререгистрацију постојећих и регистрацију нових политичких странака, кључ целовите реформе политичког система која очекује Србију.

Према његовим речима, закон "јасно дефинише политичке субјекте на које ће бити могуће применити одређене државне ингеренције, наметнути одређене обавезе и дати им одређена права која произилазе из чињеница да иза њих стоји 10.000 грађана".

Марковић очекује да ће после пререгистрације на политичкој сцени остати неколико десетина странака, што ће олакшати контролу партија, пре свега, у области материјалног пословања државним органима који се тиме баве.

Странке које су се пререгистровале неће морати да прикупљају потписе како би кандидовале листе и кандидате за неке будуће изборе, а оне које кроз учешће у парламенту у наредних осам година докажу подршку грађана, неће морати да се поново пререгиструју како је прописано законом, рекао је министар.

"Партије које за осам година нису успеле да покажу подршку грађана, мораће поново да прикупе потписе и докажу легитимитет", истакао је Марковић.

На тај начин биће отклоњена сумња у неке политичке актере, људе које виђамо у парламенту и питамо се да ли иза њих стоје грађани, те да ли новац који им се из буџета издваја као политичким странкама има своје оправдање или не, рекао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер