петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Марковић: Изјаве о Великој Албанији нису забрињавајуће
Хроника

Милан Марковић: Изјаве о Великој Албанији нису забрињавајуће

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. новембар 2010.

Београд -- Министар Милан Марковић каже да изјаве представника општина Прешево и Бујановац о Великој Албанији нису забрињавајуће и да им не треба придавати толико пажње.

"Свако може да изјави оно што жели и сматрам да томе не треба придавати толико пажње. И раније је било таквих изјава, али нису добиле толико пажње", каже он.

Марковић је додао да има позитивних ствари које говоре о сасвим другачијем расположењу дела албанских политичара, али да се о томе мање говори.

Министар је указао и да не сматра да постоји подршка за интернационализацију питања југа Србије, оценивши скуп у Тирани неозбиљним.

"Упркос томе што стање није добро, што има људи који мисле то што мисле и који су лидери неких политичких странака, институције Србије треба да наставе започет посао, како бисмо својим радом и резултатима 'избили' евентуалне аргументе, које би неко покушао да употреби", истакао је Марковић.

Он је ка позитивно навео то што је више од половине пунолетних грађана са правом гласа одлучило да формира Национални савет албанске националне мањине и што је формирана мултиетничка власт у Бујановцу.

Марковић је нагласио да без обзира на то што је комуникација са албанским политичарима на југу Србије тешка, треба радити на томе да се живот у Прешеву и Бујановцу учини подношљивијим него што је данас.

Одговарајући на питање да ли очекује тензије на југу Србије уочи разговора Београда и Приштине, Марковић је навео да су "тензије нешто са чиме се он суочава стално".

"Уверен сам да све иде у позитивном правцу. Данас имамо Албанце у Координационом телу, Србе у локалној власти у Бујановцу и Национални савет албанске националне мањине, који заједно са нама треба да реши питање службене употребе језика и писма, као и образовања", казао је Марковић.
 
(Б92)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер