четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Кучан: Брегзит је сличан распаду СФРЈ
Хроника

Милан Кучан: Брегзит је сличан распаду СФРЈ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2016.

 Бивши председник Словеније Милан Кучан види паралелу између Брегзита и распада бивше Југославије, истичући да државе ЕУ морају да се врате заједничким вредностима, преноси данас бечки "Стандард".

"Бегзит не би био пропаст света. Он указује на проблеме, који нису решени. Када основачи више нису имали улогу превише је технички и прагматично деловано. Солидарност, као што то налажу Римски споразуми, другачије су схватани него данас, а то показују грчка и избегличка криза", рекао је Кучан у интервјуу бечком дневнику.

Он је указао да има много аспеката који су имали улогу и у распаду Југославије, а као прво навео равноправност чланица.

"Званично су сви били равноправни. Али неки су били равноправнији. Друго поред равноправности мора бити обезбеђена функционалност, и треће како решити разлике економске снаге. На једној страни постоје снажне државе као што су Немачка и скандинавске земље, а на другој слабије као што је Бугарска. То је исто био поблем у Југославији. Постојао је механизам, али он није био успешан", прецизирао је Кучан.

По питању јачања национализма, Кучан не види паралеле, али сличност види у друштвеној кризи.

"У таквим ситуацијама државе почињу да мисле на себе. Легитимно је да свака држава заступа своје интересе, али проблем настаје тек када то заступање бива на терет других. У Југославији то је био случај. Национализам је имао подлогу економску и политичку неједнакост. У ЕУ је то мало другачије. Међутим видим као проблем у ЕУ недостатак солидарности", навео је Кучан.

Кучан је казао да парцијални интереси једне државе постају важније од оних већег јединства.

"Радикални национализми у Пољској, Мађарској и балтичким државама могли би стварно водити ка распаду. Ако се распадне Европа онда може доћи до конфликата између држава, и заједничко тржиште би нестало. То би могло водити ка економском рату", упозорио је Кучан.

Упитан која би политика сада била битна да се спречи распад ЕУ, Кучан је рекао да пре свега треба храбрости.

Европске вође би требало да се, како сматра, састану и одговоре на лака питања, као што је питање који је интерес да буду заједно, као и које вредности деле.

"Страх од Путина не може бити фактор идентитета. Такође и интереси САД то нису. Европа је део глобализованог света и у том свету мора гледати како да ојача своју позицију", уверен је Кучан.

Када је реч о спору Хрватске и Словеније, Кучан истиче да се ради о нормалним проблемима и свађама.

"На обе стране се, међутим, ти проблеми погрешно схаватају као политички проблеми, а не правна или економска питања. Ццим се крене у ту политичку логику све постаје проблем и због тога и нерешев. Увек се ради о питању ко побеђује, а ко губи. Ако се ради о штедишама Љубљанске банке, онда се то мора схватити као економски проблем. Што се питања границе тиче, то би требало бити посматрано под правним аспектом", додао је Кучан указујући да је ово последње питање постао престижни проблем који, како је подвукао, мора бити правно решен.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер