Хроника

Милан Крстић: Не постоји ниједна опција у Вашингтону која би била просрпска, не мислим да се потпуно одустало од идеје разграничења

Штампа
петак, 21. фебруар 2020.

 Ричард Гренел је на нову функцију шефа обавештајних служби САД именован привремено, а његова улога медијатора између Београда и Приштине биће ојачана, рекао је за Н1 Милан Крстић са Факултета политичких наука. Додаје да мисли да Гренел није одбацио идеју разграничења с Косовом.

 "Мислим да се и то посредовање у доброј мери ради преко посредника, комуникационим путевима, да није увек Гренел тај који мора лично да разговара било са властима у Приштини било са властима у Београду, за те састанке личне, сигуран сам, наћи ће времена. Имајући у виду да је он добио функцију која је изразито одговорна и која је индикатор степена поверења које Доналд Трамп има у њега, ја мислим да ће његова посредничка односно медијаторска функција заправо бити још ојачана и да неће бити дилеме да оно што он говори у овом тренутку мисли и Доналд Трамп, односно да ће имати његову подршку за агенду коју буде покушао да креира", истекао је Крстић.

На питање шта можемо да очекујемо од Гренела, који је познат и по томе што се пре 15 година залагао за промену резолуције 1244 и прихватање Ахтисаријевог плана, Крстић каже: "Његово искуство у Уједињеним нацијама нам говори да он дефинитивно није неко ко би могао бити наклоњен Србији око њеног става да је једногласно проглашена независност Косова неприхватљива. То не значи да ће он потпуно одбацити, примера ради, идеју разграничења. Он јесте рекао да њему идеја разграничења делује нереално али мислим да је то више била његова евалуација могућности да се та идеја спроведе, него што је било одбацивање такве варијанте".

Његово искуство у Уједињеним нацијама нам говори да он дефинитивно није неко ко би могао бити наклоњен Србији око њеног става да је једногласно проглашена независност Косова неприхватљива. То не значи да ће он потпуно одбацити, примера ради, идеју разграничења

Крстић каже да не постоји ниједна опција у Вашингтону која може да буде просрпска и којом бисмо били потпуно задовољни.

Према бројним оценама, Трамповој администрацији се жури да постигне резултате у дијалогу. Може ли такав став да убрза наставак преговора?

"Сигурно је да би један спољнополитички поен, какав је постизање споразума између Београда и Приштине, или бар неки напредак у постизању тог споразума, добро дошао Трампу. Он је у последње време постигао неколико спољнополитичких поена, као што је договор са Кином око тога да Кина увози више својих производа, затим нови уговор постигнут са Мексиком и Канадом и сл. Тема Косова није толико важна као што је тема Ирана или Кине, много смо мање на агенди него што смо били раније", казао је Крстић.

Чини се да је америчка администрација акценат ставила на економске теме.

"У контексту односа Београда и Приштине мислим да Америка сматра да је економија нешто на чему треба да се ради. Мислим да се са америчке стране интензивно ради на томе да се уклоне таксе од 100 одсто на робу из Србије", оценио је саговорник Н1.

На питање да ли се чини да се одустало од идеје разграничења и када може да се очекује наставак преговора, Крстић каже: "Од идеје се није одустало. Идеја може да се реализује на неколико начина...Упитно је и шта ће бити са Србима са друге стране Ибра и са српским манастирима. Ако гледамо стање у Србији у односу на истраживанаја која смо радили, једина од идеја која би добила подршку јавног мњења је евентуално разграничење по којем би четири севернокосовске општине припале Србији, да се формира заједница српских општина јужно од Ибра и да манастири добију екстеритријалност. Мислим да тај сценарио Албанци не би били спремни да прихвате".

Додаје да постоје два начина - или наставак замрзнутог конфликта или проналажење другог начина за решење проблема.

"Што се преговора тиче, мислим да ће под притиском САД-а ускоро доћи до повлачења такси и да ће то бити замајац за наставак преговора. Ја не верујем да ће било чега бити до формирање нове Владе у Србији", закључио је Крстић.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]