Хроника

Милан Кркобабић најавио формирање националног тима за спас села Србије

Штампа
петак, 11. јануар 2019.

Министар задужен за регионални развој и координацију рада јавних предузећа Милан Кркобабић најавио је да ће у фебруару бити формиран национални тим за спас села Србије чиме се у овој години наставља пројекат "500 задруга у 500 села".

Он је новинарима пре почетка састанка о припремама за формирање тог тима рекао да Србија има 4.700 села, а од тога је 1.200 у фази нестајања, око 1.000 има мање од 100 становника, а 2.000 сеоских места нема пошту.

"Заједно са Одбором за село Српске академије науке и уметности (САНУ) форсираћемо стварање специјализованих и сложених задруга у областима које су најбитније за Србију, а проритет ће бити рудна, брдско-планинска и неразвијена подручја", казао је Кркобабић.

По његовим речима, у националном тиму за спас села биће представници Владе Србије и локалних самоуправа, чланови Одбора за село САНУ, као и представници задружних савета и стручњаци из области аграра.

"У наредном периоду крећемо у снажну битку за промоцију села Србије. Крећемо са одобравањем бесповратних подстицајних средстава новоформираним и постојећим задругама. Трудићемо се да конкурс за добијање тих средстава убрзамо и да он буде већ у првом кварталу ове године", рекао је Кркобабић.

Он је указао да ће у 2019. око 70 задруга у Србији добити бесповратна подстицајна средства.

"Прошле године смо утрошили нешто мање од 800 милиона динара, а ове године је више од 700 милиона динара издвојено за те намене. До сада су 94 задруге добиле бесповратна средства, а формиране су 332 задруге. То значи да људи нису формирали задругу само да би добили новац", казао је Кркобабић.

Додао је да "без уједињавања српски домаћин нема шансу да опстане".

Председник Одбора за село САНУ Драган Шкорић рекао је да је неопходно да се садашње стање у селима у Србији промени с обзиром на то да се у 86 одсто села смањује број становника.

"Наша жеља је да тај процес зауставимо и покушамо да младе људе вратимо на село. Желимо да српска села оживе и врате се на позицију коју су имала некада када су била пуна младежи и пуна рада. Србија има све природне ресурсе, вредне, поштене и радне људе и то треба покренути", казао је Шкорић.

По његовим речима, стручни људи у националном тиму за спас села Србије ће дефинисати детаље будућег развоја села са циљем да се побољша стање у тим местима и да српска села буду равноправна селима у Аустрији, Швајцарској, Шведској и другим земљама.

"Желимо да кренемо од села до села, од региона до региона и да мењамо постојеће стање, а то можемо једино удружени у задруге, сложене задруге, али и корпорације. Треба да имамо по једну корпорацију из воћарства, повртарства, ратарства, шумарства", оценио је Шкорић.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]