петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Ивановић: Срби са Косова спас виде у Русији
Хроника

Милан Ивановић: Срби са Косова спас виде у Русији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. септембар 2010.

Србија не сме прихватити ултиматум ЕУ о заједничкој резолуцији о Косову на Генералној скупштини УН у Њујорку, јер ће у супротном Срби на Косову и Метохији покренути иницијативу да добију руско држављанство, изјавио је Срни председник Српског националног већа Северног Косова Милан Ивановић.

"Уколико та резолуција буде усвојена, а прихвати је председник Србије Борис Тадић без сагласности Русије, покренућемо иницијативу за признавање руског држављанства Србима на Косову и Метохији, јер Русија зна да штити своје грађане, ма где они живели", рекао је Ивановић поводом информација из извора у ЕУ да ће Србија прихватити заједничку резолуцију о Косову.

Ивановић је оценио да је апсолутно неприхватљива резолуција којом се предвиђа специјални статус за север Косова, екстериторијалност српских манастира и наставак преговора о техничким питањима, јер се тако прихвата независност Косова.

Он је навео да Срби са Косова и Метохије имају чврсте гаранције Руске Федерације да се неће сагласити са резолуцијом којом се потврђује `независност` Косова.

Ивановић је рекао да је на Србима који живе на Косову и Метохији да користећи сва политичка и демократска средства искажу неповерење у власти Србије и стану у одбрану Косова и Метохије у саставу Србије, односно легитимних права да су били и да ће остати грађани Србије.

Прве конкретне потезе делегати Скупштине Заједнице српских општина и насеља са Косова и Метохије предузеће, како истиче Ивановић, одмах по завршетку Генералне скупштине УН, која ће почети са заседањем сутра у Њујорку.

Међународни суд правде донео је 22. јула саветодавно мишљење да косовски Албанци декларацијом о једностраном проглашењу независности нису прекршили међународно право, нити резолуцију Савета безбедности УН 1244, као ни правни поредак установљен у покрајини том резолуцијом.

Суд није хтео да се бави политичким последицама декларације, већ их је препустио институцији која је тражила мишљење - Генералној скупштини УН.

Мисија Србије при УН поднела је 28. јула Генералној скупштини УН резолуцију којом се јасно истиче да једнострана сецесија није прихватљив начин за решавање територијалних питања и позива на проналажење решења путем дијалога.

Председник Србије Борис Тадић и висока представница ЕУ за спољну политику Кетрин Ештон договорили су се синоћ да Београд и Брисел наставе дијалог о усаглашавању ставова о резолуцији о Косову, саопштено из Кабинета председника Србије.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер