Početna strana > Hronika > Milan Ćulibrk: Vučić moli ECB da zaustavi jačanje dolara, a pre samo tri nedelje se hvalio kako se „zadužio milijardu dolara od svog prijatelja šeika bin Zajeda“
Hronika

Milan Ćulibrk: Vučić moli ECB da zaustavi jačanje dolara, a pre samo tri nedelje se hvalio kako se „zadužio milijardu dolara od svog prijatelja šeika bin Zajeda“

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 06. oktobar 2022.

Aleksandar Vučić apeluje na Evropsku centralnu banku da zaustavi jačanje dolara, a pre samo tri nedelje se hvalio kako je omogućio Srbiji novu pozajmicu od svog prijatelja, šeika bin Zajeda, i to - u dolarima, kaže glavni urednik NIN-a Milan Ćulibrk.

I bez milijarde iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, učešće dolara u ukupnom dugu Srbije je oko 12 odsto, na osnovu čega je dug Srbije porastao za više od 68 milijardi dinara samo po osnovu jačanja dolara, rekao je Ćulibrk.

“Dodatni problem je što naftu, gas i sve energente plaćamo u dolarima”, kazao je Ćulibrk u Novom danu na N1.

Prema njegovim rečima, privredni rast Srbije će po svoj prilici ove godine iznositi između 3 i 3,5 odsto, što teško da će omogućiti povećanje životnog standarda.

Dodaje da je zemlja suočena sa ubrzanjem rasta cena, dok ispada kao da su cene koje država kontroliše porasle više od onih koje ne kontroliše.

Kako kaže, država je ograničila cenu hleba Sava na 53 dinara, pa ga sad nema nigde, dok pogačica košta 70 dinara.

Govoreći o tome što je u sredu “oboren rekord” u dužini formiranja izvršne vlasti, jer je 185. dana prošlo od izbora, kaže da će mandatarka Ana Brnabić oboriti još jedan rekord – biće premijerka sa najdužim stažom, “a ne znam da li je i jednu odluku donela”.

“Svi čekaju da predsednik obezbedi gorivo, hranu, zaustavi jačanje dolara… umesto da vlada radi svoj posao”, rekao je on.

“Niko ne pita gde idu pare za pomoć ljudima na KiM”

Komentarišući proglas opozicije o Kosovu, Ćulibrk kaže da postoji polarizacija – u nastojanju da se spremi za buduće izbore predsednik je najavio novi blok, i onda je bilo očekivano da će druge stranke da reaguju.

Ono što je malo problematično, kaže urednik NIN-a, je što desnica ima samo stav, ali taj stav se ne razlikuje bitno od bilo koje druge stranke, jer ni jedna partija u Srbiji nije spremna da prizna nezavisnost Kosova.

On je rekao da stiče utisak da postoji uverenje da je bolje da se problem odlaže 20, 30 ili 50 godina nego da se reši, a niko ne pita “kako ti ljudi dole žive”.

Podseća da je predsednik Vučić na sednici Narodne skupštine o Kosovu rekao da Srbija godišnje izdvaja 800 miliona evra za pomoć ljudima tamo.

“Niko ne pita gde su te pare”, kazao je Ćulibrk.

Govoreći o godišnjici 5. oktobra, kaže da ta pobeda sa ove distance izgleda kao poraz, posebno zato što vlast govori da je zemlja počela da propada od 2000. godine.

“Niko ne kaže da je od 1990. do 2000. BDP smanjen za 60 odsto”, kaže Ćulibrk i dodaje da je novim generacijama mladih, koje “pojma nemaju” šta je bilo 5. oktobra, “usađeno da su tada neke zle čike smenile dobre ljude”.

Država već ima sve podatke koji se traže na popisu

Ćulibrk kaže da sve podatke koji se traže na popisu država već ima, da ih ostavljamo na društvenim mrežama i dajemo kada plaćamo elektronski.

Govoreći o talasu protesta koji je izbio zbog intervjua sa osuđenim silovateljem u tabloidu Informer, na pitanje da li bi mogao da reaguje Savet za štampu odgovara – šta može Savet kad Informer to ne poštuje?

Podseća da su se oglasile i poverenica za zaštitu ravnopravnosti i ministarka Zorana Mihajlović, i ništa se nije desilo.

“Glavni urednik Informera je za predsednika Srbije i dalje najbolji novinar i to je gotova stvar”, kaže Ćulibrk.

(N1)