Хроника

Милан Ћулибрк: Волео бих да дође до договора Телекома и Јунајтед медија - грађани који не могу да дођу до сигнала Н1 највише трпе у овој ситуацији

Штампа
понедељак, 27. јануар 2020.

 Главни и одговорни уредник недељника НИН Милан Ћулибрк изјавио је гостујући у Новом дану да корисници који не могу да дођу до сигнала Н1 телевизије највише трпе у тренутној ситуацији, као и да је најбоље за све кориснике да компаније Телеком и УМ "седну за сто и да се договоре", како би грађани могли да бирају канале које ће да гледају.

 Он је, говорећи о предстојећим изборима, навео да се традиционално пред њих опозиционе странке сукобљавају, и да се то понавља од увођења вишепарламентарног система.

"Што се више ближимо изборима, традиција се наставља. Проблеми унутар опозиције су пословичне, део фолклора, и можемо тачно да наслутимо колико има до гласања, јер сваки пут три месеца испред избора настаје хаос. Пошто пратим изборе као новинар од првих вишестраначких избора збивања на српској политичкој сцени, постављам питање да ли је могуће да се све то дешава случајно. Нисам присталица теорија завере, али ако вам се нешто понавља стално, онда се поставља то питање. С тим што лидери опозиције морају сами себи да поставе то питање и да виде шта се то стварно дешава", каже Ћулибрк.

Упитан да прокоментарише најбољи начин опозиције да изађе на изборе, он је цитирао Сергеја Трифуновића, који је у последњем броју НИН-а извео рачуницу по којој је боље да је опозиција ишла у две колоне, једна проевропска, и друга, национално орјентисана.

" Али, шта год радили, они ће бити проглашени за пету колону. Колико год било колона у опозицији, имамо ту ситуацију, чак и када део опозиције бојкотује изборе. Мислим да Србија још увек није зрела за право одмеравање снага на политичкој сцени. Дакле, нико овде не прича о програмима, о идеологији... Имамо само за и против, од Милошевића, који је на тај начин и смењен, па до сада када имате исто то. У нормалној земљи би било нормално да се гласа по неким личним афинитетима, али тога овде нема. Кад немате основних средстава за живот, онда не можете да размишљате ни о чему", наводи Ћулибрк.

Како је рекао, након смањења цензуса са пет на три одсто неки од политичара су препознали своју шансу.

"То је и због њих урађено. То вам је као 'Даће чика бону ако ме послушате и изађете на изборе'. С друге стране, изгубили смо доста времена, и поред толике приче о побољшању изборних услова, није се много одмакло од места где смо били", оцењује он.

Говорећи о предизборним обећањима и о укупном стању у ком се налазимо, он је подсетио да је заменик градоначелника Београда Горан Весић изјавио да ћемо само за чистији ваздух у наредних неколоико година да издвојимо шест и по милијарди евра.

"Људи, па да ли смо ми нормални, одакле нам шест и по милијарди евра? Ја бих био пресрећан да се издвоји 650 милиона евра, али тешко. Процене су да нам треба око 15 милијарди евра да би се приближили стандардима који су неопходни, да бисте били члан једне заједнице као што је Европска унија. Тако да бих питао Весића: 'Којих бре шест и по милијарди, о чему ти причаш', запитао је Ћулибрк.

Говорећи о нападима на Н1, он је рекао да целу ситуацију гледа из потпуно другог угла.

"За мене важи флоскула: 'Потрошач би требало да буде краљ'. Да ли у овом случају, у спору између Јунајтед Медије и Телекома водимо уопште рачуна о грађанима, због којих све све то ради? Уколико на тржишту не постоји могућност мог слободног избора шта ћу да радим, шта ћу да купим, шта ћу да гледам, онда имам проблем. Волео бих стварно да управе Телекома и Јунајтед медија да седну за сто и договоре се. Велики број људи не може да гледа оно што је гледао до пре пола месеца. Не бих ни волео да се ово претвори у ријалити, јер почиње да ли на то. Када гледате телевизије са национал ном фреквенцијом чућете једну причу, када гледате Н1 чућете потпуно другу причу. Између тога, не постоје додирне тачке", наводи глодур НИН-а.

Он напомиње да је додатни проблем сукоба две компаније и тај што се све догађа пред изборе.

"Имамо потребу да се медијски део за изборе обезбеди, а у том тренутку се дешава ово (укидање Н1 у понуди оператера). То нема везе са тим. Напротив, то је додатно заоштравање ситуације, и можда би било најбоље, да седну испред камера било које телевизије, и да отворе карте на сто", оцењује Ћулибрк.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]