Хроника

Милан Ћулибрк: Србија има најкилавији раст у региону, Папуа Нова Гвинеја направила раст од 42 одсто, што је седам до осам пута више од Србије

Штампа
четвртак, 07. децембар 2017.

 Уредник НИН-а Милан Ћулибрк каже да Србија има најкилавији раст у региону и да је израчунао да је Папуа Нова Гвинеја направила раст од 42 одсто, што је, како каже, седам до осам пута више од Србије.

Коментаришући предлог буџета за следећу годину, Ћулибрк каже да се кључни ризик већ дугодио, јер увоз расте брже од извоза.

"У региону сви расту брже. Имате проблем, јер увоз расте брже, ту нешто озбиљно није у реду. Можемо да направимо проблем са спољном неравнотежом и то може да погура инфлацију, чини ми се да није довољно обраћена пажња и да то мора добро да се погледа", сматра он.

За аранжман са ММФ-ом каже да би био најсрећнији да нам не треба, јер, сматра,ако имате аранжман то је признање да нисте способни да држите ствари под контролом.

"Кад год нисмо имали аранжаман, нама је минус у државној каси експлодирао. Плашим се, ако нема екстерне контроле, да смо склони шибицарењима, пребацивањима... Рецимо, ми смо повећали расходе за капиталне инвестиције, што је добро. Међутим, несбособни да новац који имамо потрошимо, јер немамо пројекте".

Како каже не сумња у добре намере власти да просечна плата буде 500 евра, али сматра да то није реално. Истиче да не могу плате да порасту 25 одсто, ако је раст БДП-а три одсто.

"Сад је плата мања од 400 евра, у децембру ће бити 450 евра јер се исплаћује део јануарске, али ће зато у јануару пасти на 350, нема ништа од 450-500, а опет ће неко излетети с а том цифром".

Коментаришући најаву пензионера да ће тужити државу суду у Стразбуру због смањених пензија, Ћулибрк је рекао да морају да буду исцрпљене све могућности пред нашим судовима, да би пензионери могли да поднесу жалбу. Сматра да би било рационалније да је држава вратила пензије на ниво пре смањења. Он наводи да није веровао да ћемо овако брзо да регулишемо јавне финансије, за шта, како каже, "скида капу".

"Гадно би изгледао дуг да није било фисклане консолидације, прављени су губици преко јавних предузећа, ја бих био срећан да су уштеде тамо прављене. Нисам веровао да ћемо овако брзо да регулишемо јавне финансије, једини проблем је што је то урађено смањењм плата и пензија, много би ми драже било да је урађено преко јавних предузећа, која треба да се понашају као предузећа, а не као интересна заједница", рекао је Ћулибрк.

Непотребан "упад" Бакира Изетбеговића

Посета Председништва БиХ Србији и "испад" Бакира Изетбеговића на заједничкој конференцији за медије са Вучићем показује, каже Ћулибрк, да су врло јасна три става унутар БиХ.

"Свако има свој став, иду избори, свако ће да дува у своју тикву, да се бусају у прса да добију подршку и враћамо се 25 година уназад. То је став Изетбеговића, треба да се навикнемо да ако питате Бакира шта ће Босна да уради о Косову, он ће да каже да треба да га призна. Јесте та прва изјава несрећно интерпретирана, али нада је једно а политичке одлуке друго. Његов упад је непотребан, било је више окренуто бирачима, зна се како се доносе одлуке у Председништву. Нема јединства, па тамо имате 17 министара финансија".

На питање како ће сада изгледати односи Србије и БиХ, Ћулибрк је рекао да се неће ништа променити, да ће се конференција заборавити, јер ће "искочити нешто ново."

"Невоља је јер никако да кренемо напред, да кажемо десиле су се неке ствари, стално се свађамо око исте ствари, никада се нећемо сложити. Да нам ЕУ да новац и каже изаберите трасу аутопута до Сарајева ми не бисмо могли да се договоримо".

СНС нема већину, Ђилас у трци за градоначелника

Ћулибрк каже да очекује Драгана Ђиласа у трци за градоначелника и додаје да се свашта може десити у опозицији. Коментаришући истраживање агенције Фактор плус, Ћулибрк каже да је постало јасно да СНС нема већину.

"Мени то говори да Синиша Мали није најбољи градоначелник у последњих 30 година како то покушава да се представи и да грађани Београда другачије размнишљају од Републике. Мали је рекао да ће се кандидовати а можда и неће. Он неће да се пензионише иако је рекао да би могао у пензију због сениор картица. Ми у НИН-у покушавамо да политичаре држимо за реч, да их подсећамо шта су рекли, подсећамо Вучића да је у августу 2014. рекао да ће да смени 85 одсто директора ЈП, прођоше три године, ко је смењен - нико, ко је изабран на конкурусу - нико, обећање о платама 500 евра, нисмо на том нивоу. Опозиција то није искористила јер је неспособна. Ми показујемо да бројеви одударају од онога што нам је у главама".

На најаву владајуће странке да ће у кампањи за београдске изборе изаћи с резулаттима, а не са политичарима, Ћулибрк каже да није ни важно ко ће бити кандидат јер не може Вучић.

"Да видимо ко су људи у тој екипи. Ја то замерам опозицији, 100 интелектуалаца подржало је Сашу Јанковића, зар није могла да се направи екипа од 20 људи и да се каже ово је потенцијални градски секретар за образовање, ово је за финансије и онда представите те људе. Они су седели и милсли да ће власт сама да им падне у руке, Вучић се 25 година борио да дође на власт, па неће отићи тек тако".

"Нама је сваки дан све луђи, погубили смо се, не знамо шта се дешава. Цео свет је у хаосу ми седимо заокупљени својим проблемима. Суштински проблем је што људи који се нису бавили политиком немају искуства, олако се упуштају у неке идеје и то постаје права идеја, како Јанковић може да тражи место премијера а није праламентарна странка. Саветници катастрофа, тај покрет је широко постављен, стотине јаких индивидуалаца које не можете да уоквирите у један тор. Требало би да имате минимум заједничког интереса и визије", рекао је Ћулибрк.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]