четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Ћулибрк: Просечна плата би могла да буде 500 евра у децембру, али ће у јануару опет пасти испод тог нивоа
Хроника

Милан Ћулибрк: Просечна плата би могла да буде 500 евра у децембру, али ће у јануару опет пасти испод тог нивоа

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. септембар 2019.

 Главни уредник недељника НИН Милан Ћулибрк је оценио у Новом дану да се пројектовани раст БДП од 3,5 одсто неће остварити, као и да би просечна плата могла да буде 500 евра у децембру, али предвиђа да ће у јануару опет пасти испод тог нивоа.

Ћулибрк каже да није сигуран да ли је власт у Србији свесна да "ствари нису онакве какве они нас убеђују да јесу".

"Сви спомињу раст БДП из прошле године од 4,4 одсто, раст се никада не гледа у једној години. Једина година у којој смо ми били равноправни са осталима, свих осталих година имали смо више него упола спорији раст од целог света и скоро две трећине спорији раст од земаља Западног Балкана", истакао је Ћулибрк.

Према његовој оцени, пројектовани раст од 3,5 одсто се неће остварити.

"Зато што смо у прва два квартала били испод 3 одсто, што математички значи да у последња два морамо да будемо преко 4,5 да бисмо 'навукли' просек на 3,5. Али нема шта да нас вуче", сматра Ћулибрк.

Раст од 3,5 одсто, додаје Ћулибрк, је довољан само да не заостајемо даље за светом.

"Пројекција за целу годину, за цео свет је 3,5 одсто. Дакле, ми само идемо истом брзином као што су они испред нас, али већ нам беже 100 километара. Можда ћемо да их стигнемо кад они обрну цео круг", каже он.

Да би имали већи раст, Ћулибрк каже да је прво неопходно да признате да имате проблем.

"Наша власт нема проблем. Ми се хвалимо да смо светски рекордери у привлачењу директних страних инвестиција. Тачно, највише директних страних инвестиција, више него у целом региону Западног Балкана заједно. Али, укупне инвестиције Србије су 10 до 20 одсто БДП, само БиХ има тако ниске инвестиције, сви остали имају од 23 до 25 одсто", наводи он.

Да бисте расли сутра, данас морате да уложите нешто, додаје Ћулибрк.

"Пошто ми не улажемо, нећемо ни сутра расти брже. У томе је проблем", каже он.

Ћулибрк наглашава да и правни систем мора да буде такав да уговор важи за све, а не да зависи од тога да ли се неко зове Пера или Жика.

"То у Србији није случај. Данас странцима, поготово ови који имају већа улагања, њима су сва врата отворена. А питајте било ког српског привредника. Знам привредника који се спрема да позове председника државе на свечано затварање фирме, зато што је захваљујући субвенцијама другим фирмама, из исте бранше, он дошао у ситуацију да отпусти 20 радника и затвори фабрику", каже Ћулибрк.

Он каже да је инфлација стабилна, као уосталом у целом свету. Такође, додаје, курс се одржава захваљујући приливу кредитора који доносе новац у Србију.

Говорећи о најавама да ће просечна плата достићи 500 евра до краја године, Ћулибрк је оценио да ако буде толико то ће се десити у децембру.

"Али у јануару не може, вратићемо се испод 500. Ако сте приметили, неће бити повећања плата у јавном сектору у децембру него у новембру. Зашто? Па да видимо да ли ћемо у новембру да пребацимо тих 500, ако не будемо пребацили онда ћемо у децембру да погурамо још мало", каже Ћулибрк.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер