петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Ћулибрк: Напади на НИН имају за циљ скретање пажње са положаја радника у Србији - не ограђујемо се од своје насловне стране
Хроника

Милан Ћулибрк: Напади на НИН имају за циљ скретање пажње са положаја радника у Србији - не ограђујемо се од своје насловне стране

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јул 2017.

 Насловна страна НИН-а на којој је приказана капија Аушвица са натписом на немачком "Рад ослобађа" и насловом "Радни логор Србија"и даље изазива лавину коментара у домаћој јавности.

Након што је председница Народне скупштине Маја Гојковић рекла да насловница овог недељника представља "најстрашнију увреду за Србију, као и за све жртве нацизма, породице жртава и њихове потомке", огласили су се министри Бранко Ружић, Зорана Михајловић, који сматрају да оваква насловна страна представља злоупотребу слободног новинарства, док је Ивица Дачић оцењује као "нечувени безобразлук".

Главни уредник недељника НИН Милан Ћулибрк каже за Данас да се овај недељник не ограђује од своје насловне стране, као и да су јавни напади на лист покушај скретања са теме унижавања положаја радника у Србији.

- Није било извињења и никако се нисмо оградили од наше насловне стране. То није тачно и такође је део спина. Најближа рођака једног од аутора текста у овом броју је била затвореница у Аушвицу и никако нам није била намера да повредимо осећања жртава Холокауста, таман посла. Ово све што се дешава је само доказ да смо погодили у центар мете, што смо и желели. Кључни проблем је што сви представници власти који су се у међувремену огласили, а огласило се пола Владе, нико од њих није поменуо нити једном речју суштину проблема. Наравно мислим на положај радника и кршење њихових права и закона које је та иста влада усвојила. Иван Ивањи је у свом тексту у Дојче велеу рекао суштину, да је ово лажно моралисање и скретање пажње са праве теме, каже Ћулибрк.

На питање да ли је недељнику који уређује отежано пословање, кроз осмех истиче да "јесте зато што је повећана продаја па нема НИН-а на киосцима".

Предраг Марковић, историчар и потпредседник владајуће СПС-а, наводи за Данас да "није обратио пажњу" на ову тему и да нема мишљење о нечему што су сви већ прокоментарисали.

- Мрзи ме да размишљам о томе. Мислим да не треба силити и играти се са симболима као што је Холокауст. Има неких ствари са којима се ни у ироничном контексту не треба поигравати - сматра Марковић.

С друге стране, историчар Милан Радановић каже да је спорну насловну страну НИН-а разумео као својеврсну реплику на насловну страну последњег броја Недељника на којој је објављена дезинформација о вршењу медицинских експеримената од стране лекара на Голом отоку.

- У време најозбиљнијих протеста радника у Србији у последњих неколико година уместо да се Недељник позабави катастрофалним последицама капиталистичке транзиције, односно радничким протестима као директној последици економске транзиције, тај часопис гази по мртвој лешини југословенског социјализма. Онима који преживљавају и животаре од бедних плата зарађених тешким и вишеструко потцењеним радом у неретко нељудским условима, рад у производним погонима у којима су запослени може изгледати као боравак у софистицираном и ублаженом облику радног логора - сматра Радановић.

Такође, сматра да је коначно време да новинари у Србији гласније проговоре о "злочинима капитализма" на овим просторима. За критике које долазе из редова владајуће коалиције каже да су оне апсолутно очекиване јер долазе од људи који су профитирали у свим овим годинама транзиције.

- Наравно да су коментари из редова владајуће коалиције и режимских медија о непримерености насловнице начин да се изврши притисак на критичко новинарство које, чини ми се, поново диже глас. Насловна страна НИН-а вређа искључиво оне којима је добро у оваквом друштвеном поретку, искључиво оне који су профитирали од рестаурације капитализма, а такви бројчано чине занемарљиву мањину. Занимљиво је да њима не сметају десетине шовинистичких, мрзилачких и хушкачких насловница Информера у последњих неколико година - закључује за Данас Милан Радановић.

Намера је критика

"Апсолутно нам намера није била да увредимо жртве Холокауста, већ искључиво да критикујемо Владу Србије за непоштовање важећих закона о раду и штрајку, које је сама предложила", наводи се у саопштењу које је потписао главни Милан Ћулибрк, и у коме се уредништво НИН-а извињава читаоцима које би могла да увреди илустрација на насловници.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер