четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Ћулибрк: Економски параметри кажу да смо најгори у региону, ми смо пропали и нико то не констатује
Хроника

Милан Ћулибрк: Економски параметри кажу да смо најгори у региону, ми смо пропали и нико то не констатује

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. април 2018.

 Главни уредник недељника НИН Милан Ћулибрк каже да се Скупштина Србије понекад претвара у "Задругу" и Фарму". Ми и даље говоримо да привлачимо највише инвестиција у региону - а од осам земаља, по званичним подацима и на основу 10 економских параметара - најгори смо, навео је гостујући у Новом дану. "Ми смо пропали и нико то не констатује".

Лидер ЛСВ Ненада Чанак за лист Данас је изјавио да је Шешељ у политици оно што су старлете у ријалитију.

"Кад погледамо шта се дешава, понекад ми се учини да се Скупштина понекад претвара у "Задругу", "Фарму" и "Парове", само више не знам ко је тамо с ким", каже на то Ћулибрк.

Каже да Чанак то зна најбоље, зна "то изнутра", јер је својевремено ушао у ријалити, да би то, како је тада рекао (Чанак), разбио изнутра. Коментаришући Чанка подсећа и да се ради о човеку који је после 5. октобра отишао да свира клавир на Пинк.

"Ово што се у Скупштини дешава је много горе, поготово што је транспарентан рад Скупштине једна од директних замерки која нам је упућена из Групе земаља за борбу против корупције у Савету Европе... Ми сад у октобру очекујемо позитиван извештај те групе земаља, у тренутку када власт подноси по 300, 400 амандмана идиотских, на први члан закона, на сам наслов закона, да би се Србија брже развијала, прва стигла на Марс, Венеру... Само да се ускрати опозицији право... И мислите да ћете тиме избрисати Србију са списка на ком се дају замерке?"

У октобру ћемо попити казну, наглашава Ћулибрк, и каже да ће тада власт казати - нисмо знали. Знају то и раде то намерно, наглашава.

Коментаришући понашање радикала у парламенту које наликује оном из деведесетих, каже да су београдски избори и два одсто подршке били сигнал у тој странци да нешто треба да се уради, а да су они добри у прављењу скандала и да им се то и толерише.

Закон прописује да народном посланику мандат престаје ако је павоснажном судском одлуком осуђен на казну затвора безусловно у трајању од најмање шест месеци. То није био случај са лидером радикала Шешељем, а то питање није било на разматрању у парламенту.

Ћулибрк, осврћући се на то, каже да му је интересантно образложење Александара Мартиновића, председника Административног одбора, који је рекао да је у тренутку пресуде Шешељ одслужио казну и да о томе нема потребе да се расправља... "Драго ми је што је председник Административног одбора, он може стварно све са својом креативношћу. Ми смо толико креативни да је то чудо једно".

Међутим, оцењује Ћулибрк, то може да се потегне оног момента кад Шешељ уради нешто што се не свиди актуелној власти и да излети из парламента, мада сумња у то, јер сматра да њима одговара такво стање.

Власт је од нас направила лутке мрдалице, рекао је социолог Срећко Михаиловић за НИН. Михаиловић каже, а Ћулибрк је с њим сагласан, да у Србији све почиње и завршава се власти.

Подсећа да предсеник Србије каже често - ја сам дао и ја сам изградио. "Чијим парама? Он каже "али ја сам то изградио"... Не, то је изграђено новцем грађана... То је новац јавни, грађана Србије... Нико овде тога није свестан, овде кажу - нама је министар направио пут, није - ви сте га направили својим парама, неко је само одрадио технички део посла... Никад нисмо схватили да је извршна власт само та која управља нашим новцем, и управља како хоће", истиче Ћулибрк.

Упитао је ко се окренуо за извештајем ДРИ која је установила да је 7 и по милијарди евра ненамеснки потрошено - 75 одсто од буџета, 3/4 новца је потрошено ненамски, нелегално, кршећи процедуре.

Ко је јуче приметио јако важну информацију за све у земљи, да је у фебруару просечна плата била 404, мања него у јануару, да је само четири посто већа него прошле године, пита Ћилибрк и каже да су сви објавили ово друго, не и прво (да је мања од јануарске).

А председник је обећао у једном интервјуу да ће до краја године бити 480-500 евра и шта ће се десити ако до тога не дође, пита Ћулибрк и одговара - ништа, сви ћемо заборавити. Пита и како до те председникове обећане плате.

"Ми смо пропали и нико то не констатује"

Урадили смо истраживање на основу званичне статистике и на основу 10 економских параметара, и дошли смо до закључка - у односу на осам земаља у региону - да смо најгори, каже уредник НИН-а.

Ми смо пропали и нико то не констатује, ми и даље говоримо како привлачимо највише инвестиција и сл, наводи.

Инфлација јесте јако ниска, 3 посто за Србију је премија, али опет је највећа у региону, каже Ћилибрк.

Прошле године је просек плата био 395 евра, само у Македонији су биле мање, а знамо да је тамо била политичка криза, и плашим се да ће за годину, годину и по и они имати веће плате, наводи гост Новог дана.

Хвалимо се да су странци две милијарде и 400 милиона евра више инвестирали него у све друге земље заједно - тачно, неспорно, и да је држава више уложила у инфраструктуру (прошле године 420 милиона евра, ове године ће и више), и плус приватне инвестиције - али уз све то, ми смо најгори, уз БиХ, истиче уредник НИН-а. Зашто - јер немамо приватних инвестиција, а оне значе развој, каже. Наводи да се уз давање за субвенције и постојећу структуру страних инвестиција остварује спор раст.

"Није унутрашњи дијалог - већ унутрашњи монолог"

Коментаришући унутрашњи дијалог, каже да је то био монолог, унутрашњи дијалог, у себи људи дискутују о томе, ја нисам видео сучељавања мишљења, где сте могли да причате о различитим решшењима, о замрзнутом конфликту, условима признавања или непризнавања, шта то значи да они не добију све - ми само чујемо флоскуле, каже.

Говорећи о реципрочним мерама Хрватима, Ћулибрк каже да ће поново све што се дешава лепо доћи појединцима на обе стране. Мало тог заоштравања никад није лоше за унутрашњу употребу, јер тренирате строгоћу, додаје.

Ми нон-стоп компликујемо живот, забранићемо улазак министру који никад није био у Србији и који никад неће доћи у Србију, наводи. Каже да се "играју делије" на обе стране, а не воде рачуна колико то утиче на обичне људе и нико се не пита како је Србима у Хрватској и Хрватима у Србији.

"ПСГ као дама у годинама која чека принца"

Говорећи о опозиционом блоку, каже да наслућује да не би требало да буде проблема између Вука Јеремића и Драгана Ђиласа, а њему додаје и Левицу Србије.

На став ПСГ, рекао је да гледа као на оно "ми ћемо да седимо са стране и да гледамо и нико нам се не свиђа". "То ми личи на даму у годинама, која и даље бира и чека да принц дође, и остаће уседелица", каже.

Ћулибрк наводи да је то био предлог о коме треба да се разговара. "Понекад ми се чини да ти разговори пропадну и пре него што су почели".

Кључни проблем је што овде нико ни са ким не разговара. Можемо да се не слажемо у мишљењу, али зна се - свима је интерес да Србија буде уређеније друштво, да се боље живи, да свако може да изнесе своје мишљење чак и погрешно, а да му не фали длака с главе, да институције профукционишу, наводи гост Новог дана.

Опозиција не може да поентира јер свако води рачуна да ли има два или три посто, а то ниђшта не вреди ако су 4,99

"Овде је проблем систем, ако не променио систем, нећемо променити ништа промениће се Курта, доћи ће Мурта. Неко мора да промени систем... Ми 30 година слушамо - кад ми дођемо на власт променићемо систем - а онда кажу није лош систем када сам ја горе, а они доле", наводи.

Промени систем док си на власти, јер једном нећеш бити, а после немој да се жалиш - мене нема нигде, закључује Ћулибрк.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер