петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миладин Ковачевић: Остварив раст БДП-а од 3,5 одсто у 2018. години, ове а ове године ће вероватно бити око два одсто
Хроника

Миладин Ковачевић: Остварив раст БДП-а од 3,5 одсто у 2018. години, ове а ове године ће вероватно бити око два одсто

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. децембар 2017.

Директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић рекао је да је процењени раст бруто домаћег производа Србије од 3,5 одсто у наредној години остварив, а да ће ове године бити око два одсто.

Он је на конференцији за новинаре часописа "Макроекономске анализе и трендови" рекао да се енергетски сектор опоравио, а да није уобичајено да пољопривреда подбаци и наредне године и да суша погоди аграр две године узастопно.

"Раст прихода у буџету од 1,9 одсто у наредној години је пројектован по конзервативној методи и највећи део би требало да се оствари наплатом пореза на додату вредност и бољом наплатом свих пореза. Врло је вероватно да ће приходи бити већи", рекао је Ковачевић.

Додао је да очекује да се следеће године искористи више средстава намењених капиталним улагањима него ове године.

"За првих девет месеци ове године због недостатака пројеката и других проблема потрошено је само 52 одсто од планиране суме, а за следећу годину је за ту намену планирано 33 одсто више него 2017. године или 127 милијарди динара", рекао је Ковачевић.

Сарадник МАТ-а Иван Николић рекао је да је индустријска производња у октобру смањена, али да је значајно расла претходна два месеца и да је таква "компензација" очекивана.

"Међугодишњи раст укупне индустријске производње у октобру је био 4,4 одсто што је знатно мање у односу на претходна два месеца када је расла по стопи од 7,4 одсто", рекао је Николић.

Додао је да расту инвестициона активност и промет у трговини на мало, иако зараде стагнирају, али се становништво задужује.

Сарадник МАТ-а Стојан Стаменковић рекао је да забрињава раст увоза у односу на извоз.

"У октобру су се приближиле стопе раста извоза и увоза, кумулативна стопа извоза је 13,5 одсто, а увоза 13,9 одсто", рекао је Стаменковић.

Он је истакао да значајно пада производња електричних апарата за домаћинство а истовремено расте увоз тих апарата и да није јасно због чега су се купци преорјентисали на увозну робу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер