петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Михел Анхел Моратинос: Успостављено јединство Србије и ЕУ
Хроника

Михел Анхел Моратинос: Успостављено јединство Србије и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. септембар 2010.

БРИСЕЛ – Министар иностраних послова Шпаније Мигел Анхел Моратинос је вечерас у Бриселу оценио да је, захваљујући заједничком приступу Србије и Европске уније питању Косова у УН, обезбеђено јединство унутар ЕУ, али и јединство Србије и Уније.

Моратинос је нагласио да то што пет земаља Европске уније није признало једнострано проглашену независност Косова, јамчи и олакшава Србији да се у тешком и замршеном процесу у вези са Косовом, осећа спокојним и отуд задржи поверење у Унију.

На питање агенције Бета да ли сматра да би шире отварање врата Европе Србији - које је данас прихваћено у начелу, уз осећај Београда да може да се ослони на европске партнере, утицало на покретање истинског дијалог Београд-Приштина, Моратинос је одговорио да је у то уверен.

Шпански министар је, по завршетку заседања шефова дипломатија ЕУ, истакао да то сматра зато што "стварно, начин на који је усвојена резолуција у УН говори да дијалог Приштине с Београдом треба да доведе до поверења и да се крене напред".

"То је став који је заступала Шпанија која је томе допринела веома битно, кроз своје веома добре односе са Србијом, с Београдом, осећајући суштински значај резолуције усвојене у УН", рекао је Моратинос.

"Сматрам", напоменуо је Моратинос, "да су сви главни чиниоци признали тај допринос".

"Поново желим да укажем на то да су многи аналитичари узимали као неповољан елемент чињеницу да у Европској унији има више земаља које не признају независност Косова", рекао је он.

Међутим, "желим да поново подвучем да је то повољна чињеница све док нема коначног договора Србије и Косова", рекао је шеф шпанске дипломатије.

Он је објаснио рекавши да је тако "зато што то јамчи, олакшава, помаже да се у тренуцима процеса који је тежак, сложен, Београд осећа спокојним и отуд настави да има поверење у Европску унију".

"То је", указао је Моратинос, "додатна вредност коју пружамо нашим деловањем у циљу стабилности Западног Балкана" и подсетио да је током шпанског председавања ЕУ одржан састанак на високом нивоу са Западним Балканом, уз, како је подвукао, "учешће свих страна".

"Следећи овакво опредељење, успели смо да у веома сложеним приликама зајамчимо, обезбедимо јединство унутар Европске уније", указао је шпански министар, нагласивши да "не само да постоји јединство у ЕУ, већ и да се успостави јединство између Европске уније и Србије".

"То се постиже", предочио је он, "зато што се Шпанија и друге земље које нису признале Косово, држе става да не признају независност Косова".

На питање да ли би Шпанија икада признала независност Косова, Моратинос је узвратио да би то било могуће само ако би дошло до коначног договора Београда и Приштине.

Он је навео да су на данашњем министарском заседању "многи од нас, а међу њима Шпанија, тражили да се упути недвосмислен знак у корист Србије за добро деловање и подршку резолуцији коју су заједнички поднели Србија и ЕУ у УН".

"Засад изгледа нису баш све земље у могућности да се сагласе да Европска комисија обави посао у циљу давања 'зеленог светла' Србији за статус кандидата за чланство у ЕУ, али постоји убедљива већина која тражи да се то учини што пре", рекао је Моратинос.

Шпански министар је закључио рекавши да је "белгијско председништво ЕУ одлучило да се у октобру на дневни ред заседања Савета министара ЕУ ставе односи Србије и ЕУ, с циљем да дамо коначно 'зелено светло' за даље везе Београда и Уније".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер