Хроника

Михајло Радовић: Пензионери ће тужити судије Уставног суда, јер ради се о имовини пензионера којима је отето без питања и малтретирању 740 хиљада људи три године

Штампа
уторак, 15. мај 2018.

Михајло Радовић из Удружења синдиката пензионера каже да три године чекају одговор Уставног суда на иницијативу о укидању Закона о привременом умањењу пензија, и да ће највероватније покренути кривичне пријаве против судија и председнице тог суда. Додаје да би волео да председник Србије преслуша понекад себе шта је изјављивао.

ММФ и Фискални савет дали су препоруке за укидање Закона о привременом умањењу пензија. Премијерка Ана Брнабић изјавила је да би укидање тог Закона значило умањење примања 80 пензионера. Председник Вучић је рекао да ће се са одлуком о усклађивању пензија сачекати док се не види какви ће бити ефекти привредног раста за три месеца. Удружења пензионера су се већ због тог закона обраћала Уставном суду Србије.

Михајло Радовић из Удружења синдиката пензионера подсећа да је иницијатива послата 22. фебруара 2015. године и да је још не решавају. То је јако чудно и вероватно само они знају због чега то не раде, наводи.

"Ми ћемо највероватније покренути кривичне пријаве против судија Уставног суда појединачно, нарочито против председнице суда, јер ради се о малтретирању 740 хиљада људи три године, при чему не постоји никаква емпатија - једноставно не мешају се у свој посао", оцењује Радовић.

Ради се о имовини пензионера, којима је отето без питања, наглашава.

Истиче да су се после месец дана по доношењу закона (2014. године) обратили Уставном суду, као и да су све упозорили да не доносе тај закон јер ће му се, као удружење, супротставити: "Нико нас није чуо, нити је желео с нама да разговара, једноставно нису нас примећивали".

Каже да су одбацили прву ту иницијативу с образложењем да је земља у тешкој ситуацији, и наводи да су том приликом "препричали експозе" тадашњег премијера, иако је, заправо, питање удружења било како су се усудили да то ураде јер је противзаконито.

Они су донели тај "закон о отимању пензија" у пет чланова, а четврти је говорио да немамо право жалбе, истиче гост Дана уживо.

Пензионери су упали у једну дубоку дозу сиромнаштва, каже на питање како је умањење пензија утицало на њих. Он истиче да се ради о људима који редовно измирују обавезе и то за то прво одвоје од својих примања, а да у просеку сваки пензионер изнад 65 година има три или четири болести.

Кад смо саопштавали да се ради о виском степену сиромаштва, покушавали су да то неутрализију, додаје. "Они људи који су донели овакве законе нису били ни свесни чињенице у каквом се стању пензионеру налазе".

Радовић каже да су оглобљени пензионери који имају средње и високе пензије, али да је превара што се истиче да нису дирани они сам пензијама испод 25.000. "Јер је повећање акцизе исто за мене и за оног ко прима 20.000", каже наводећи да су многе ствари поскупеле и до 30 одсто.

"Ми смо наш радни век мукотрпног рада провели, добили правоснажна решења, док није дошла једна власт да гурне руку у џеп и узме колико јој треба по некој формули, а на сваких месец дана да нам се захваљује како смо ми извукли ову земљу из проблема који је присутан... То је толико лицемерно, огавно", истакао је.

"Прича је била да нашој деци и унуцима помогнемо да буду запослени. Знате шта смо има помогли? Да њих по 40.000 годишње иде у иностранство, да нема нас ко да гледа, а овде није обезбеђена могућност да они могу да раде... И то је нешто што је страшно, а онда се бринемо о наталитету... Бизарно је слушати те приче... Волео бих да председник понекад сам себе преслуша шта је изјавио", навео је.

Председник се, сматра Радовић, специјализовао се да посвађа народ - од почетка је свађао ове с високим са онима са ниским пензијама. И сада опет то жели, оцењује гост Н1, јер је осетио синергију.

Сматра да постоји тенденција да пензија постане социјала ."Пензије никада неће бити социјала, то је нешто што је зарађено, што је имовина... Иако нам помажу да што пре помремо овим својим чињењем, ми то нећемо дозволити".

Чолаковић: Могуће да Закон о смањивању пензија престане да важи до краја године

Мома Чолаковић из ПУПС-а подсећа да је та странка подржала мере 2014. и да су очекивали да ће крајем ове године да престане да важи Закон о смањивању пензија.

Каже да су јасним показатељима које су изнели у парламенту истакли да је то могуће. Реформе пензијско-инвалидског осигурања су дале најбоље резултате у протекле три године, навео је.

Смањење пензија које је донело уштеду од преко 70 милијарди динара, коштало је државу око 25 милијарди, повећање пензија од пет посто укупно је коштало државу око 25 милијарди динара, каже Чолаковић.

Он наводи да милион и 720 хиљада пензионера државу коштају 25 милијарди, а јавни сектор, тј. 550 хиљада запослених у њему - 35 милијарди. Наводи да су тражили да то буде правичније, али да коментара министра финансија и рада и премијерке - није било.

Сматра да могу да се пронађу решења и у буџету и наглашава активности и локалних самоуправа кад су у питању најстарији.

Радовић: Пријавили смо Кркобабића, пријава нестала

Коментаришући ове изјаву Чолаковића, Радовић каже да су они (ПУПС) једни од носиоца тих "активности које су учињене према пензионерима", а које је требало да штите.

Навео је да су покренули кривичну пријаву против лидера ПУПС-а Милана Кркобабића, који је, како тврди Радовић, плашио пензионере да, уколико се не изабере Вучић, забораве поштаре који су долазили код њих кући. Наводи да је та пријава нестала.

"Држава не може и неће бити уређена уколико не функционише пензиони фонд", наводи и додаје: "Буџет се обилато користио пензионим фондом у претходним деценијама, сада нам неко испоставља неке рачуне и тражи поравнања... Не почиње свет од ове владе и ове власти, ми смо читав радни век издвајали".

"Куршумлијска бања се продаје 92 евра по квадрату"

Говорећи о власништву ПИО Фонда, каже да је Куршумлијску бању, која је изашла на тендер, проценила нека агенција која је узета, иако већ постоје процене судских вештака. Истиче да је 16.200 квадрата те бање, зграда од седам спратова, девастирана, да је она била у коришћењу државе, а да је процењена по квадрату - 92 евра.

Деведесет и мало више посто је наше, дакле ПИО фонд, нећемо дозволити да те бање оду тек тако, каже. Не видимо где је ту наше место, нас пензонера, који су издавајали и зидали то, не би ли дочекали неку мирнију старост, а они ће ово да комерцијализују, закључује.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]