четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Михаил Сакашвили: Признање независности Косова погрешна одлука
Хроника

Михаил Сакашвили: Признање независности Косова погрешна одлука

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. јун 2012.

ТБИЛИСИ - Председник Грузије Михаил Сакашвили изјавио је да признање једнострано приглашене независности Косова није у реду са становишта Међународног права, и нагласио да Грузија не може признати Косово због своје унутрашње ситуације.

"Верујемо да је са међународне тачке гледишта признање независности Косова било погрешно, а у том смислу полазим од унутрашње ситуације у нашој земљи", казао је Сакашвили.

Истакавши да САД нису вршиле притисак на Грузију да призна Косово, он је казао да су ставови Тбилисија и Вашингтона исти о главним питањима, али да САД не позивају Грузију "да сада уради једно, а потом нешто друго".

"САД су признале независност Косова, а Грузија није. САД никада нису вршиле притисак на нас да то учинимо", рекао је Сакашвили у разговору са студентима Учитељске школе који преноси "Грузија онлајн".

Према његовим речима, за разлику од Русије, САД пружају Грузији могућност да спроводи сопствену политику и да самостално доноси одлуке.

"Оно што је најважније они желе да се развијамо и да будемо успешни", оценио је грузијски председник.

Председник Србије Томислав Николић недавно је изјавио руском радију "Ехо Москве" да Јужна Осетија и Абхазија могу да буду независне, а Косово не може, јер су то две различите ситуације на које се не могу примењивати једнаки принципи.

На ту изјаву реаговао је заменик министра спољних послова Грузије Нино Каландадзе, који је изразио наду да ће питање евентуалног признања сепаратистичких грузијских области од стране Србије бити разјашњено кроз билатералне разговоре Тбилисија и Београда.

Каландадзе је оценио да су Грузија и Србија изабрале европски пут и да "желе чланство у Европској унији", додајући да ЕУ признаје територијални интегритет Грузије и грузијске границе у оквиру међународног закона и да је, сходно томе, у националном интересу Србије да следи међународне стандарде.

Грузија и Русија су погоршали односе августа 2008. године када је дошло до кратког међусобног оружаног сукоба што је имало за последицу отцепљење грузијских области Абхазије и Јужне Осетије, чију је независност Москва одмах признала.

Независност Јужне Осетије поред Русије признале су Никарагва, Науру, Венецуела и Тувалу, док су независност Абхазије уз Русију признале такође Никарагва, Венецуела, Науру и Туавалу, као и Ванату.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер