четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Михаил Подољак: Украјина нема мотива да води преговоре, много је важнија прилика да се добије овај рат. Започињање преговора у садашњим околностима само би формализовало пораз Украјине и Европе, као и европских вредности
Хроника

Михаил Подољак: Украјина нема мотива да води преговоре, много је важнија прилика да се добије овај рат. Започињање преговора у садашњим околностима само би формализовало пораз Украјине и Европе, као и европских вредности

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. август 2022.

Кијев је одбацио мировне преговоре са Москвом у постојећим околностима, упоређујући било какве преговоре са "цивилизацијском катастрофом".

Поновни почетак преговора не би ништа допринео циљевима украјинске владе, рекао је за украјински "Бабел" Михаил Подољак, помоћник украјинског председника Владимира Зеленског, преноси РТ.

"Данас Украјина нема мотива да води преговоре"“, рекао је Подољак, додајући да је "прилика да се добије овај рат много важнија од било какве ситуационе паузе".

"Започињање преговора у садашњим околностима само би формализовало пораз Украјине и Европе, као и европских вредности", додао је он.

Он је упозорио да ће пораз Украјине означити и "колапс глобалног система безбедности и система демократских вредности".

Постизање примирја сада не би зауставило даље сукобе, рекао је он, додајући да би Русија могла покренути још један напад на Украјину у неком тренутку у будућности.

"Преговори са Русијом данас би значили само једно - Русија је победила... Да ли сте спремни за то", упитао је он.

Подољак је такође упоредио идеју о покретању мировних преговора са Москвом са вођењем преговора са нацистичком Немачком 1942. године, када су нацисти окупирали велике делове совјетске територије, укључујући целу Украјину.

"То се не може ни замислити. Сваки разговор у том тренутку и са тим [односом снага] значио би цивилизацијску катастрофу", рекао је он.

Почетком августа Кремљ је сигнализирао спремност да склопи мировни споразум са Кијевом, истовремено упозоравајући да ће постићи циљеве своје војне операције у Украјини без обзира на спремност Кијева да попусти.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је тада да су две земље близу решавања несугласица на начин који је прихватљив за Русију, али је нацрт споразума припремљен током састанка у Истанбулу одбацила Украјина.

Кијев је прекинуо разговоре са Москвом након што је оптужио Русију да је починила наводне ратне злочине, навод за који је Русија рекла да је заснован на измишљеним доказима.

Бивши немачки канцелар Герхард Шредер, који је посетио Москву почетком августа, такође је рекао да је могуће решење преговарањем и навео да недавни "почетни успех" споразума о извозу житарица треба искористити за постизање прекида ватре.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер