четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Михаил Горбачов: Русија и ЕУ могу да нађу заједнички језик, иако су односи на најнижој тачки од Хладног рата
Хроника

Михаил Горбачов: Русија и ЕУ могу да нађу заједнички језик, иако су односи на најнижој тачки од Хладног рата

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. фебруар 2021.

Бивши совјетски лидер Михаил Горбачов данас је изјавио да се нада побољшању односа између Русије и Европске уније.

Везе између сила кренуле су силазном путањом након руске анексије Крима 2014. године, након чега су следила наводна планирања атентата у Европи, тврдње о уплитању у изборе и тровање и затварање критичара Кремља Алексеја Наваљног.

Горбачов, последњи челник Совјетског Савеза и добитник Нобелове награде за мир 1990. године, рекао је да се може наћи заједнички језик, иако су односи на најнижој тачки од Хладног рата.

 “Не треба се бојати преговора”, рекао је Горбачов руској новинској агенцији Интерфаx. “Само преговори, само састанци на свим нивоима – посебно на највишем – могу донети позитивне резултате. Ја верујем у то”.

 “Морамо схватити да смо сви Европљани, то значи да морамо преговарати”, додао је.

У интервјуу за Интерфаx, Горбачов који ће прославити 90. рођендан у уторак, такође је позвао руског председника Владимира Путина и његовог америчког колегу по дужности Џоа Бајдена да одрже састанак очи у очи и нове преговоре о нуклеарном разоружању.

 “Данас је главно спречити нуклеарни рат”, истакнуо је Горбачов. “Како би постигли напредак, потребно је да отворено приступимо једни другима”.

Рекао је да је његово искуство с америчким председником Роналдом Реганом осамдесетих година показало да челници две главне нуклеарне силе могу пуно постићи у питањима глобалне сигурности, ако то желе.

Вашингтон и Москва потписали су неколико споразума о разоружању у време док је Горбачов био на власти. Бајденов претходник, Доналд Трамп, повукао је САД из већине споразума.

Две државе договориле су се крајем јануара, након што је Бајден преузео дужност, да ће продужити последњи велики споразум о нуклеарном разоружању, познат под називом “Нови СТАРТ”, на пет година.

Русија и САД заједно поседују око 90 посто светског нуклеарног оружја.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер