петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Михаел Шпинделегер: За ЕУ ће 2010. бити година западног Балкана
Хроника

Михаел Шпинделегер: За ЕУ ће 2010. бити година западног Балкана

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. децембар 2009.

Министар иностраних послова Аустрије Михаел Шпинделегер изјавио је данас да предзнаци говоре да ће 2010. за Европску унију бити "година западног Балкана".

По завршетку дводневног састанка Савета министара иностраних послова ЕУ у Бриселу, Шпинделегер је оценио да је окончањем блокаде Прелазног трговинског споразума са Србијом дошло до нове динамике у процесу приближавања Београда, а и почетак преговора са Македонијом налази се надохват руке.

Према његовим речима, ЕУ упућује данас више конкретних сигнала охрабрења својим партнерима на западном Балкану и потврдила је да Хрватска може своје преговоре о приступању завршити 2010, ако даље интензивира своје напоре у спровођењу реформи.

"Предзнаци су добри да ће 2010. за ЕУ бити година западног Балкана. Ступањем на снагу Лисабонског споразума и деблокаде преговора са Хрватском ЕУ је добила одрешене руке и може поново приближавање региона ставити на врх своје агенде", навео је Шпинделегер у саопштењу.

Хрватска се, према његовим речима, налази на јасном курсу у ЕУ, а и за друге партнере на Балкану су врата отворена за даље кораке приближавања.

Шпинделегер очекује да ће и Споразум о стабилизацији и придруживању са Србијом наредних месеци коначно од земаља чланице ЕУ бити ослобођен за прихватање.

"Аустрија ће своје партнере на Балкану свакако даље одлучно подржавати на њиховом путу у Европу", поручио је он.

Политика реформи, како сматра, тиме у региону добија на новом елану. "Земље појединачно морају повећати темпо реформи и интензивно се концентрисати на следеће кораке. То важи и за позитивну оцену сарадње Хрватске и Србије са Хашким трибуналом. Загреб и Београд морају даље да се труде око интензивне сарадње с Трибуналом", нагласио је Шпинделегер.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер