уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Михаел Рот: Немачка се противи решавању спора између Србије и Косова мењањем граница
Хроника

Михаел Рот: Немачка се противи решавању спора између Србије и Косова мењањем граница

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. фебруар 2019.

 Немачки државни министар за Европу Михаел Рот поновио је да се Немачка противи решавању спора између Србије и Косова мењањем граница.

Како је навео, то би било крајње опасно и дестабилизовало регион.

Рот је у интервјуу за Дојче веле на албанском језику рекао да се од Албаније очекује да искористи свој утицај и спречи дестабилизацију. 

"Територијални интегритет Западног Балкана за нас је веома важан. Покушаји мењања граница изазвали су у прошлости бескрајну патњу. Зато мислим да таква размишљања не само што не обећавају много успеха, већ су и крајње опасна", рекао је Рот. 

Он је нагласио да је потребан "свеобухватни споразум који би коначно уредио односе, омогућио Србији и Косову да постану чланице ЕУ и решио сва отворена техничка питања". 

"Очекујемо од Албаније да искористи свој политички утицај и да настави конструктивно да се залаже за стабилност у региону. То се посебно односи на питања која се тичу нормализације односа између Косова и Србије. У интересу је саме Албаније, као дела региона, да по сваку цену спречи нову дестабилизацију Западног Балкана, коју би промена граница свакако изазвала", рекао је Рот. 

Немачки државни министар је признао да поједине европске земље и САД другачије гледају на такав начин решвања спора Београда и Приштине, али је поновио да је став Немачке да "споразум Косова и Србије треба да ојача стабилност у обе земље и региону". 

"Не видим како се то може постићи променом границе. Штавише, Западни Балкан се не би смирио. Од суседних земаља стално чујем да су забринуте због те расправе јер виде опасност домино ефекта. За процес уласка у ЕУ то свакако не би било од помоћи", рекао је Рот.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер