Хроника

Мичиген: Трамп оптимистичан према будућности епидемије критиковао Бајденову изјаву о тешким данима који предстоје

Штампа
субота, 31. октобар 2020.

Председник САД, републиканац Доналд Трамп обећао је данас да ће вратити у нормалу нацију исцрпљену и уплашену епидемијом коронавируса.

Са друге стране, кандидат демократа Џозеф Бајден упозорио на тешке дане после предстојећих избора.

Председнички избори су у уторак, а два кандидата су се данас фокусирала на четири важне савезне државе на Средњем Западу.

Трамп (74) је синоћ био у Мичигену, Бајден (77) у Ајови, а потом су обојица посетила Висконсин и Минесоту. Јуче су обојица били на Флориди, која би још једном могла да буде одлучујућа за исход избора.

Пред крај кампање обележене темом пандемије корона вируса, која је у САД однела више од 227.000 живота и наштетила економији, они су одабрали регион најтеже погођен у најновијем таласу епидемије.

Трамп, који износи оптимистичан став према будућности епидемије, критиковао је Бајденову изјаву о тешким данима који предстоје, наводи Асошиејтед прес.

Рекао је дуга мрачна зима. Па то је сјајно, то је дивно. Једино што нашој земљи треба је дуга мрачна зима и лидер који прича о томе

"Рекао је дуга мрачна зима. Па то је сјајно, то је дивно. Једино што нашој земљи треба је дуга мрачна зима и лидер који прича о томе", казао је Трамп.

Он је против затварања економије због корона вируса, а на његове скупове долазе хиљаде присталица, међу којима маску имају ретки, а дистанце нема.

Председник САД подржава узвике присталица о хапшењу локалних званичника који су увели ограничења.

С друге стране, Бајден обећава увођење мера за сузбијање вируса ако победи на изборима.

Он се данас осврнуо на Трампову изјаву да је вирус "то што јесте", рекавши присталицама у Ајови да је вирус "то што јесте због тога што је он (Трамп) то што јесте", наводи АП.

Још четири дана кампање

Бајден и Трамп имају још свега четири дана да утичу на исход председничке трке.

Све анкете предвиђају да ће Бајден освојити више гласова од Трампа, али то у САД није пресудно због специфичног изборног система. Трамп је 2016. победио кандидаткињу демократа Хилари Клинтон иако је она добила око три милиона гласова (2,1 одсто) више на нивоу целе земље.

Гласачи се не опредељују директно за Трампа или Бајдена, већ бирају такозване електоре, демократе или републиканце, који се у децембру састају (електорски колеџ) да формално изаберу председника.

Победник избора је кандидат који "скупи" најмање 270 од 538 електора.

Свака од 50 савезних држава носи онолико електора колико она има чланова у Конгресу САД, док Дистрикт Колумбија даје три члана електорског колеџа.

Кандидат који победи у једној савезној држави "добија" све њене електоре, осим у Мејну и Небраски. Електоре Мејна и Небраске кандидати могу да поделе, зависно од резултата на нивоу изборних јединица тих држава.

Од 50 савезних држава, победник се такорећи зна у 37, док ће преосталих 13 бити у жижи у изборној ноћи

Од 50 савезних држава, победник се такорећи зна у 37, док ће преосталих 13 бити у жижи у изборној ноћи.

Од тих 13 држава, Трамп и Бајден су изједначени у Флориди, Северној Каролини и Аризони.

Председник САД је фаворит у Тексасу, Охају, Ајови и Џорџији, а Бајден у Минесоти, Невади и Њу Хемпширу, али и у Мичигену, Пенсилванији и Висконсину. Те три државе су пресудиле 2016. године, а Трамп је у свакој од њих победио са мање од 1 одсто разлике.

Да би постао председник, Трамп мора да победи у свим државама у којима је или нерешено или он води и да задржи најмање једну од три кључне државе Средњег Запада (Мичиген, Висконсин, Пенсилванија).

Очекује се највећа излазност од 1908. године

Ако ни Трамп ни Бајден не освоје 270 електора, председника САД бираће Представнички дом Конгреса САД, што се није догодило од 1824. године. Таква ситуација могућа је једино ако би и Трамп и Бајден имали по 269 електора.

Више од 83 милиона Американаца већ је гласало на изборима, искористивши могућност гласања унапред, пре свега због пандемије корона вируса.

Аналитичари очекују да ће излазност на изборима бити највећа од 1908. године и да би могло да изађе и више од 150 милиона људи.

(Бета, Б92) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]