петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мевлуд Дудић позива на помирење верских заједница у Србији
Хроника

Мевлуд Дудић позива на помирење верских заједница у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. мај 2016.

БЕОГРАД - Председник Мешихата Исламске заједнице у Србији Мевлуд Дудић позвао је све муслимане који живе у Србиј да ставе тачку на поделе и окупе се око једне, јединствене и традиционалне Исламске заједнице ради очувања верских, етичких, културних и свих других вредности.

"Протекле године показале су да је угрожавање јединства Исламске заједнице главни извор деструкције међу муслиманима те да сваки корак поделе изазива нове поделе", навео је Дудић у саопштењу достављеном медијима.

Време је, сматра, да из свих догађаја протекле деценије извучемо поуке и вратимо се организационом и вредносном јединству.

Дудићев позив долази само дан након што је Врховни сабор Исламске заједнице Србије, чије је седиште у Београду и Новом Пазару, распустило Ријасет, као врховни орган у техничком мандату, на челу са бившим реис ул улемом Адемом Зилкићем.

Раскол у Исламском заједници догодио се с почетка 2007. године када је у Београду формиран Ријасет Исламске заједнице Србије, као највиши орган, а на његовом челу је као први реис био је недавно преминули Хамдија Јусусфспахић.

У пролеће на Сабору ИЗС у Новом Пазару Јусуфспахића је на тој позицији заменио тутински имам Адем Зилкић, који је ту функцију обављао у два изборна циклуса и већ дуже време је био у техничком мандату, јер му је истекао и други мандат.

Те 2007.  Исламска заједница Србије формирана је тако што је један број имама и верских службеника напустио санџачки Мешихат, касније Исламску заједницу у Србији, на чијем челу је тада био главни муфтија Муамер Зукорлић.

Зукорлићева Исламска заједница у Србији је на једном од својих сабора одлучила да организационо припада Исламској заједници у БиХ.

Месецима су трајали сукоби између две опције исламске заједнице око преузимања џамија и превласти над верницима, али и концептуалних. Не ретко потезало се и оружје.

Исламске верске заједнице биле су дубоко увучене у политику, а политика је имала велики уплив у верски живот, посебно у Санџаку где и живи највећи број Бошњака у Србији.

Било је много неуспешних покушаја мирења вођа две исламске заједнице током протекллих година.  Највише труда у помирењу улагала је Турска, а један од главних помиритеља је био одлазећи турски премијер Ахмет Давутоглу.

Одласком реис ул улеме Мустафе Церића у пензију са позиције поглавара Исламске заједнице у БиХ, затим оставком коју је Зукорлић поднео на позицију главног муфтије ИЗуС ради уласка у политику и јучерашњим распуштањем Ријасета ИЗС у техничком мандату - стекао се један од главних услова за помирење муслимана и Бошњака у Србији, на коме је инсистирала Турска - одлазак Зукорлића и Зилкића са челних верских позиција.

То је сада остварено.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер