четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Метју Палмер: Београд и Приштина сами да пронађу поштен и трајан договор за који ће лидери придобити подршку грађана; стратешки циљеви Русије у региону базирани на неповерењу, нереду и противљењу евроатлантским интеграцијама
Хроника

Метју Палмер: Београд и Приштина сами да пронађу поштен и трајан договор за који ће лидери придобити подршку грађана; стратешки циљеви Русије у региону базирани на неповерењу, нереду и противљењу евроатлантским интеграцијама

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. септембар 2018.

Заменик помоћника америчког државног секретара Метју Палмер изјавио је да Београду и Приштини треба дати простора да сами испреговарају најбољи договор који могу, договор који ће бити поштен, трајан и за који ће лидери моћи да придобију подршку својих грађана.

У интервјуу за портал Јуропиан Вестерн Балканс Палмер је рекао да то није бланко чек, подсетивши да САД не учествују у процесу преговора већ охрабрују две стране да постигну споразум.

"Када будемо знали какав је споразум, јасно ћемо рећи ако нас нешто забрињава како бисмо у сарадњи са две стране отклонили сваку евентуалну резерву. Али, сматрамо да је важно да процес воде локални лидери и да то буде њихов процес", рекао је Палмер у интервјуу који је вођен током овонедељног Стратешког форума на Бледу.

Поводом бојазни да би договор о размени територија могао дестабилизовати пре свих БиХ, Палмер је рекао да су САД чврст гарант јединства и стабилности БиХ.

"Апсолутно, не постоји ништа што доводи у питање приврженост САД суверенитету и територијалном интегритету БиХ", додао је.

Стратешки циљеви Русије на Западном Балкану засновани на неповерењу, нереду и противљењу евроатлантским интеграцијама

Говорећи о утицајима других земаља, посебно Русије, у региону, Палмер је рекао да САД и Русија имају веома различите амбиције на Балкану и да САД подржавају "интеграцију региона у ЕУ и евроатлантске структуре, владавину закона, европске норме и хармонију медју народима" док се "визија стратешких циљева Русије на Западном Балкану заснива на неповерењу, нереду и противљењу тим интеграцијама".

"То је несрећно за регион", рекао је и додао да су стратешки интереси Русије на Балкану суштински супротни ономе што Западни Балкан види као своје интересе, као и стратешким интересима САД.

Сарадња САД са Србијом је важна и кључна, јер је Србија највећа земља на Западном Балкану. САД и Србија имају заједнички циљ а то је напредак Србије на путу ка ЕУ, каже Палмер

Палмер је рекао да је "Русија 2016. покушала да сруши владу Црне Горе јер је ишла ка чланству у НАТО" и додао да "очекује да ће Русија радити против споразума из Преспе у Македонији као и "против споразума Београда и Приштине".

Када је реч о ЕУ, Палмер је рекао да интереси САД и ЕУ у региону нису идентични већ комплементарни.

Он је рекао да Европа не само да подстиче чланство Западног Балкана у ЕУ, већ и обликује Западни Балкан како би се квалификовао за чланство и како би те земље допринеле као чланови заједнице.

"Мислим да је важно што је ЕУ јасно рекла да су за Косово врата за бољу и тешњу сарадњу с Европом отворена. Визна либерализација ће бити наредни логичан корак и волели бисмо да се ЕУ с тим сагласи", додао је.

Палмер је рекао да је сарадња САД са Србијом важна и кључна јер је Србија највећа земља на Западном Балкану и да САД и Србија имају заједнички циљ а то је напредак Србије на путу ка ЕУ, али да је за његово постизање неопходно помирење и пуна нормализација односа са Косовом.

Према његовим речима, дефинисање тога је управо у току кроз преговоре под окриљем ЕУ и САД подржавају те преговоре и улогу високе представнице ЕУ која помаже Београду и Приштини да се сагласе о дефиницији пуне нормализације односа и инструмената за њено спровођење.

"Од кључног је значаја за Београд да оствари своје циљеве уз подршку САД, уз подршку ЕУ и уз вођство председника (Александра) Вучића", додао је он.

САД привржене да помогну ЕУ интеграције Западног Балкана

Упитан да ли се политика САД према Западном Балкану променила од доласка администрације председника Доналда Трампа, Палмер је рекао да у политици увек има кретања али избалансирног и да политика Вашингтона у региону остаје усредсредјена и привржена томе да помогне земљама Западног Балкана да остваре свој циљ - европске и евроатлантске инеграције.

"То за све земље Западног Балкана подразумева чланство у ЕУ и за све осим Србије и чланство у НАТО", рекао је он, додајући да САД подстичу што је могуће ближе партнерство НАТО и Србије.

"То остаје кључни стратешки циљ америчке политике", рекао је Палмер.

На питање о перспективи ширења НАТО на Западном Балкану, Палмер је рекао да је чланство Црне Горе у НАТО огромно достигнуће и да се радује будућем чланству Северне Македоније као 30. чланице.

"Позив који је НАТО послао Македонији у јулу био је јасан и недвосмислен. Македонији је отворен пут за чланство у НАТО у релативно кратком року. За то је потребно да ступи на снагу договор из Преспе", рекао је амерички званичник.

На питање о балансирању Београда између Русије и Запада, Палмер је рекао да Србија схвата да има обавезу да своју спољну политику постепено усклађује са политиком ЕУ и додао да верује да ће нормализација односа Београда и Приштине смањити руски утицај.

"Ако Приштина и Београд буду у стању да постигну споразум пуној нормализацији односа, верујем да ће то смањити утицај Москве на Србију" јер, како је додао, тај утицај је великим делом последица "ослањања Србије на Русију у одбрани ставова о Косову на међународном плану".

"То ће бити добро за Србију на путу ка ЕУ. То је циљ Србије, наш циљ и циљ Европе", рекао је Палмер.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер