субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мештани села Драгова спречили почетак истраживања литијума у Левчу
Хроника

Мештани села Драгова спречили почетак истраживања литијума у Левчу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. октобар 2021.

У селу Драгово код Рековца су се јутрос од седам сати окупили незадовољни мештани Левча на локацији која је предвиђена за трећу по реду истражну бушотину литијума, бора и пратећих метала (предходне две су бушене прошле године на локацији Доње Сибнице и измедју Драгова и Мотрића), обавестила је данас медије Марица Живановић Пољо из организације „Неко брине за Левач”.

Претходног дана је на предвиђену парцелу довежено неколико камиона шљунка и ровокопач, приликом чега је девастиран локални пут којим мештани стижу до својих њива. Данас је спречено теренско возило извођача радова да приступи локацији.

На барикади је око 60 људи који су се смењују. У једном тренутку се појавила полиција која је тразила да геолог који је био у возилу оде са њима и у полицији да податке. На захтев окупљених није показан никакав радни налог нити решење. Мештани су решени да не дозволе ове активности и спрече угрожавање њихове имовине, здравља, воде. Левчани и чланови Удружења „Неко брине за Левач” су и даље на барикади.

Лист „Данас” је већ у више наврата писао о томе да је аустралијска компанија „Јадар Литиум”, раније „Ресорсиз” из југоисточне Азије, обезбедила четири нове дозволе за истраживање у Србији, које се налазе унутар Вардарског појаса са литијум-боратима. Компанија је обезбедила дозволе за истраживање Урсуле и Сиоковац, поред постојеће Јадрове дозволе за Рековац, где је у њеном првом програму бушења утврђено присуство очуваних минерала бората и литијума, као и дозволе Добриња и Прањани које се налазе у западној Србији.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер