среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Меркел и Макрон подржали увођење ЕУ обвезница, које би са додатних 500 милијарди евра подржале обнову економије ЕУ након пандемије Ковид-19
Хроника

Меркел и Макрон подржали увођење ЕУ обвезница, које би са додатних 500 милијарди евра подржале обнову економије ЕУ након пандемије Ковид-19

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. мај 2020.

 БРИСЕЛ - Немачка и Француска договориле су се да ће подржати план за увођење ЕУ обвезница које би са додатних 500 милијарди евра подржале обнову економије Уније након пандемије Ковид-19.

Немачка канцеларка Ангела Меркел и председник Француске Емануел Макрон на заједничкој видео конференцији позвали су земље чланице да се договоре, али и прецизирају предлог Европске комисије да се додатни новац за опоравак ЕУ економије нађе задуживањем на тржишту капитала уз гаранције земља чланица.

да се све земље чланице договоре око овог предлога што подразумева и начин повратка новог заједничког задужења.

У досадашњим разговорима о тзв "корона обвезницама" Немачка је поред Холандије и Данске била против оваквог вида заједничког задуживања, при чему је Хаг ставио и вето на почетни предлог о обвезницама.

У заједничком саопштењу Меркел и Макрон су оценили да је ЕУ суочена са "невиђеном кризом у својој историји" којој мора да се удружено супротстави и изађе јача из ње.

Председник Европског савета Шарл Мишел и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен поздравили су овакав договор Немачке и Француске.

Председница ЕК каже да је у питању конструктивни предлог који указује на величину економског изазова са којим се суочава ЕУ.

Она оцењује да је договор Берлина и Париза у складу са предлогом о стратегији економског опоравка на коме ради Европска комисија, а који је заснован на хитној државној помоћи, 540 милијарди евра зајмова кроз различите програме, али и предстојећем вишегодишњем буџету ЕУ, ојачаном Инструментом за опоравак, чији би оквир требало да буде усвојен следеће недеље у Бриселу.

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер