Хроника

Мексико објавио да ће, ако га он затражи, понудити азил Ево Моралесу; Лидери Кубе, Аргентине, Мексика и Венецуеле осудили државни удар у Боливији

Штампа
уторак, 12. новембар 2019.

Ево Моралес више није председник Боливије. Оставку је поднео на захтев шефа оружаних снага Вилијамса Калимана, који је тражио од њега да одустане од четвртог председничког мандата и тиме омогући да се у земљи врате мир и стабилност.

Претходних дана талас жестоких протеста, у којима је погинуло троје, а рањено више од 300 људи, који је запљуснуо Боливију због спорних резултата октобарских избора није натерао Моралеса да тако лако одустане од функције, као „молба“ војног врха.

Према речима Моралеса, у Боливији је извршен државни удар, а како је навео, постоје гласине да се спрема и његово хапшење. „Извештавам боливијски народ и свет да је један полицајац јавно објавио да има упутства за спровођење противправне наредбе о мом хапшењу. Осим тога, насилне групе су провалиле у мој дом“, објавио је Моралес на Твитеру. Из полиције, међутим, све демантују и тврде да су у питању „лажне вести“.

У реакцијама левичарских челника у Латинској Америци – лидера Венецуеле, Аргентине и Мексика – осуђује се „државни удар“ у Боливији. Солидарност са Моралесом изразила је и кубанска влада. „Десница је овим насилним и кукавичким државним ударом напала демократију у Боливији. Оштро осуђујемо удар“, написао је кубански председник Мигел Диаз-Канел на Твитеру. Он је позвао свет да се „мобилише за Евов живот и слободу“. Мексички председник Мануел Лопез Обрадор рекао је да његова земља „препознаје одговоран однос председника Моралеса, који је поднео оставку радије него да људе изложи насиљу“. Мексико је објавио да ће, ако га он затражи, Моралесу понудити азил.

Аргентински председник Алберто Фернандез и његов венецуелски колега Николас Мадуро осудили су „удар“ у Боливији након оставке Моралеса. „Категорички осуђујемо државни удар против нашег брата, председника Ева Моралеса“, написао је Мадуро на Твитеру. Русија је оптужила опозицију у Боливији да је изазвала талас насиља у земљи и да је залагање власти за дијалог поништено оркестрираним државним ударом. Руско Министарство спољних послова објавило је да је узнемирено догађајима у Боливији и позвало све политичке стране да покажу здрав разум и поступају одговорно.

Оставка Моралеса је, са друге стране, изазвала одушевљење на улицама Боливије, где су више од месец дана трајали протести. Демонстранти су спалили ковчег са именом Моралеса усред Ла Паза, неколико сати након што је објавио да више неће бити председник земље.

Карлос Меса, други кандидат на спорним изборима, написао је на Твитеру: „Никад нећу заборавити овај јединствени дан. Крај тираније. Захвалан сам због ове историјске лекције“. Сем Моралеса, оставку је поднео и председник парламента Виктор Борд, пошто су демонстранти запалили његову кућу, и још двојица министара. Оставка Моралеса и његовог потпредседника Алвара Гарсије Линера оставила је политички вакум у Боливији и није познато ко ће преузети кормило земље до резултата нових избора. Према боливијском закону, у одсуству председника и потпредседника, шефу Сената припада привремено обављање функцију.

Међутим, председница Сената Адриана Салватиера такође је касно у недељу поднела оставку. Очекује се да се на седници посланика постигне договор о формирању привремене комисије или именује посланик који би имао привремену административну контролу над земљом, преноси Ројтерс.

(Данас)

Видети још: Боливија: Председник Ево Моралес поднео оставку

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]