четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > “Мекафи” саопштила да су хакери из Кине крали тајне западних нафтних компанија
Хроника

“Мекафи” саопштила да су хакери из Кине крали тајне западних нафтних компанија

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. фебруар 2011.

Пекинг – Хакери који оперишу из Кине украли су осетљиве информације од западних нафтних компаније, саопштила је данас америчка компанија за безбедност Интернета „Мекафи”.

У саопштењу се не наводе имена оштећених компанија, али се тврди да су „координисани, тајни и циљани” напади почели у новембру 2009. године, и да се њихове мете били компјутери нафташких и гасних компанија у САД, на Тајвану, у Грчкој и у Казахстану.

Нападачи су, наводно, крали информације у вези са деловањем компанија и њиховим финансијама, и у вези са тендерима за коришћење нафтних поља.

„Идентификовали смо оруђа, технике и мрежне активности које су коришћене у континуираним нападима, а те нападе смо назвали "Ноћни змај", с обзиром да су превасходно долазили из Кине”, наводи се у саопштењу „Мекафија”.

Интернетски гигант „Гугл” укинуо је прошле године кинеску верзију свог портала за претраживање Интернета због, како је тврдио, хакерских напада из Кине на „Гуглов” сервис за електронску пошту „џимејл” (Gmail).

Стручњаци за безбедност Интернета кажу да је Кина водећи центар интернетског криминала, а поред осталог индустријске шпијунаже великих компанија.

Према њиховим речима, висок степен умешности уочен у ранијим нападима указује на могућност да кинеска војска, као проучавалац ратовања у сајберпростору, или нека друга владина агенција, краду технологију и трговинске тајне како би помогле државним фирмама.

Кинеска влада одбацује овакве оптужбе.

„Мекафи” тврди да су хакери радили преко сервера у САД и Холандији и да су користили разне технике, међу којима је и коришћење рањивих места у оперативном систему Виндоуз.

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер