петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Мегатренд” универзитет позива младе да напусте Србију
Хроника

„Мегатренд” универзитет позива младе да напусте Србију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. март 2011.

Ректор приватног универзитета др Мића Јовановић каже да ће у наставку кампање бити позната „права порука”, др Жарко Обрадовић без коментара

„Мегатренд универзитет” кренуо је ових дана у необичну маркетиншку трку за новим бруцошима: први у низу билборда са сликом Лондона и поруком „Шта ћеш овде? Заврши Мегатренд и пали” жестоко је узбуркао јавност, нарочито јер је пласиран истовремено са најновијим подацима Америчке агенције за међународни развој по којима је Србија четврта у свету по „одливу мозгова”.

Оно што је, уз слоган, изазвало огорчење јавности јесте и чињеница да је актуелни министар просвете и науке др Жарко Обрадовић запослен на „Мегатренду” и да је пре само неколико дана отварајући скуп „Куда иде образовање у Србији” и сам рекао да „тренутно школујемо кадрове за потребе других земаља” и да је његов став да млади треба да остану овде.

До изјаве министра јуче нисмо успели да дођемо, али нам је незванично речено да Обрадовић није био упознат са новом рекламном кампањом „Мегатренда” и да прво треба видети које је „заправо значење тог огласа”.

Ректор и оснивач најстаријег приватног универзитета у Србији др Мића Јовановић не крије задовољство што је, како каже, „погрешно протумачена порука” постигла маркетиншки циљ и за „Политику” најављује нови билборд, који ће се појавити на улицама данас, и на њему преко исте слике пише – „Заврши Мегатренд и враћај се у Србију”.

На наше питање да ли је овај други осмишљен под притиском јавности, Јовановић одговара да је све испланирано раније и да ће трећи билборд „на линији исте пропагандне поруке”, за који је планирано да се појави 15. априла, уместо Лондона имати ново заштитно лице Мегатренда – Наташу Беквалац.

– Ја сам креатор слогана који је узбуркао јавност, иако је цео мој маркетиншки тим био против тога. То је тумачење квазипатриота, намера је била да провокативном рекламом покажемо да смер треба да буде обрнут. Порука има Лондон у позадини, а доле лепо пише Беч, Париз, Лондон, где ми имамо наше образовне активности. Значи смер је погрешан, не из Србије, већ у Србију – објашњава ректор Јовановић.

На питање да ли је и у тим земљама поставио такве билборде, професор одговара да је тамо кампања осмишљена још оштрије и да се нико до сада због оваквог слогана није бунио.

Да ли је у реду да министар једне владе чија је стратегија повратак стручњака из света предаје на универзитету који подстиче одлив мозгова?

– Министар просвете нема никакве везе са тим, нити је могао да утиче на ову маркетиншку кампању. Он је код нас у сталном радном односу, редовно држи наставу, тачан је, не одлаже испите, предаје два предмета на Факултету за државну управу и администрацију – одговара Јовановић.

Др Љубиша Рајић, професор Филолошког факултета сматра да овај приватни универзитет и његов ректор имају далеко већи утицај него што то делује на први поглед и подсећа да је, осим што је на њему запослен министар просвете и науке, овај универзитет једини који је обишао и председник државе.

– Мегатренд води главну реч међу приватним универзитетима, а у Конференцији универзитета је по утицају на одлуке негде између Београдског и Универзитета у Новом Саду. Одлив кадрова из Србије је невиђен, они добри масовно беже, одлазе чак и они лошији и радиће буквално било шта у белом свету само да оду одавде и Мегатренд им буквално нуди ту могућност – каже професор Рајић.

Др Вера Вујчић, досадашња председница Комисије за акредитацију каже да не може да говори у име Комисије јер је процес конституисања нове у току, али да као професор Универзитета сматра да је потпуно несхватљиво да један универзитет позива младе да оду из земље.

– То је недолично и противно етици професорског позива и не могу да схватим такву врсту рекламе. Тужно је што млади одлазе не зато што им то поручује неко са билборда, већ зато што привреда нема довољно радних места за њих, што је питање стратегије привредног и развоја високог образовања и ту треба деловати – каже др Вујчић.

Она указује да је „Мегатренд” после „Сингидунума” (око 3.000) други приватни универзитет по броју акредитованих места за упис на свим нивоима (2.510) и додаје да је чињеница да приватни универзитети нису ни толико велики ни толико моћни као што се представљају преко реклама. Јер, према подацима Комисије за акредитацију, на приватне високошколске установе отпада само седам одсто докторских и 16 одсто основних студија у Републици Србији.

Ректор Јовановић, с друге стране, каже да је према најновијој листи коју је добио пре три недеље у Оксфорду „Мегатренд” сврстан у највећи приватни универзитет у Европи, са више од 26.000 активних студената и 1.000 запослених који раде на 12 факултета, четири високе струковне школе, научном институту, у истраживачком центру и на телевизијској мрежи. За 21 годину постојања, овде је дипломирало више од 15.000 студената, додаје Јовановић и подсећа да су све његове изјаве од настанка Универзитета биле да млади треба да завршавају факултете, остану у Србији и помогну њен развој.

– Заиста сам изненађен овом рекламом. Ја се годинама борим да научим студенте да треба да оду у свет и виде да ни тамо није мед и млеко, али да је најбоље да се боре тамо где су рођени – каже Драган Вукићевић, директор националног одбора ИАЕСТЕ за Србију.

Ова организација се више од 60 година бави разменом студента техничких и природних наука и до сада је у иностранство на стручно усавршавање послала 15.000 младих, али и угостила 10.000 страних академаца.

„Ако је порука заиста била намењена нашима у белом свету, онда је уместо слике Лондона требало да буде слика Београда”, закључује Вукићевић.

(Политика, С. Гуцијан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер