петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Медведев и Обама: Нова ера у односима Русије и САД
Хроника

Медведев и Обама: Нова ера у односима Русије и САД

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јул 2009.

Председници САД и Русије Барак Обама и Дмитриј Медведев договорили потписивање споразума о смањењу нуклеарног наоружања. Москва ће дозволити да авиони САД користе ваздушни простор Русије и тако пребацују трупе и оружје за Авганистан. Председници две суперсиле надају се да ће разговори у Москви означити нови почетак у њиховим односима.

Амерички председник Барак Обама, приликом прве посете Москви, постигао је договор са својим домаћином, руским председником Дмитријем Медведевим, о потписивању споразума о смањењу нуклеарног стратешког наоружања.

Нови споразум требало би да замени постојећи, СТАРТ 1, који истиче у децембру.

Медведев и Обама су потписали документ под називом "Заједнички меморандум о разумевању о будућем смањењу стратешког наоружања," јавила је руска новинска агенција "Итар Тас".

Документом се предвиђа смањење на 1.500 до 1.675 нуклеарних бојевих глава са сваке стране, а договорени ниво треба да буде постигнут у року од седам година од потписивања споразума.

"У року од седам година од ступања на снагу споразума, нуклеарно стратешко наоружање треба да буде смањено на између 500 и 1.100 нуклеарних носача и 1.500 и 1.675 нуклеарних бојевих глава," наведено је у документу.

Почетком 2009. године САД су имале око 2.200 нуклеарних бојевих глава, а Русија 2.790.

Русија и САД су први споразум о смањењу нуклеарног наоружања- СТАРТ-1 потписале 31. јула 1991. године, са роком важења од 15 година. Споразум је ступио на снагу три године касније.

Две земље су 1993. потписале СТАРТ-2, који предвиђа значајно смањење интерконтиненталних балистичких ракета и нуклеарних бојевих глава.

Русија је, међутим, 2002. године иступила из тог споразума, као одговор на одустајање САД од споразума из 1972. године, којим је забрањено формирање противракетних система.

Билатерални споразум о смањењу стратешких офанзиваних потенцијала до 1.700-2.200 нуклеарних пуњења до 31. децембра 2012. године, потписан је 24. маја 2002. године.

Москва и Вашингтон су постигли споразум да авиони САД могу да прелећу преко ваздушног простора Русије и тако пребацују трупе и оружје за Авганистан.

Према договору, САД ће моћи годишње да обаве 4.500 летова преко руске територије без плаћања било каквих трошкова, наводи Ројтерс, позивајући се на америчке званичнике.

САД ће коришћењам праваца преко Русије годишње уштедети 133 милиона долара у гориву и осталим трошковима, саопштила је Бела кућа.

"Овај договор ће омогућити САД да промени најзначајније руте које су коришћене за превоз трупа у Авганистан, као и да помогне у допремању залиха за јединице које су на терену", наводи се у саопштењу Беле куће и додаје да је Руска Федерација дозволом да се користе транзитне руте, омогућила "повећање ефикасности у заједничком труду да се поразе снаге насилног екстремизма у Авганистану".

Превоз трупа преко руског ваздушног простора је значајан јер су досадашни правци у Пакистану, које је користила америчка војска за превоз јединица у Авганистан, често били мете напада екстремиста у тој земљи.

Споразум је закључен на годину дана, и биће аутоматски продужен ако се обе стране сложе, а за његово ступање на снагу неопходна је ратификација руског парламента.

Медведев и Обама, изразили су, на почетку разговора у Кремљу, наду да ће дводневни америчко-руски самит омогућити нови почетак у америчко-руским односима.

Медведев је рекао да се нада, да ће резултат његових разговора са Обамом, бити затварање читавог низа тешких страница из историје руско-америчких односа и отварања нових.

"Наше земље суочавају се са разним проблемима, које сада заједнички решавамо - економским, безбедносним и проблемима који се тичу смањења стратешког офанзивног наоружања. Сматрам да по свим овим питањима имамо шансе да дођемо до важних и неопходних решења", рекао је руски председник, преноси Итар Тас.

Амерички председник Обама, такође, очекује да ће разговори допринети напретку у односима.

"Ако будемо радили заједно у области безбедности, енергије и заштите животне средине, уверен сам да можемо наставити да градимо одличне односе", казао је Обама, подсетивши на, како је рекао, "одличне разговоре који су вођени у Лондону" (на самиту Г20).

Обама је, како наводи Ројтерс, истакао да САД и Русија имају више заједничких ставова по питању безбедности, енергетског сектора и заштити животне средине, и да ако буду вредно радили наредних дана, то може донети користи грађанима обе државе.

Председник САД Барак Обама ће у току дводневне посете Русији сусрести и са премијером Владимиром Путином.

Од Обамине посете, званичници и светска јавност очекују да најављено "ресетовање односа" добије конкретне обрисе и да означи њихов нови почетак.

Како је медијима рекао помоћник руског председника Сергеј Прихотко, Обама долази у дводневну, радну посету Русији, а договор о таквом карактеру посете постигли су председници, с намером да се усредсреде на суштинска питања, а занемаре протокол.

Све о чему буду говорили двојица председника, имаће један циљ - поновно успостављање нарушеног поверења и дијалога на равноправној основи с циљем да се односи, који су у време бившег председника Џорџа Буша пали на најнижи ниво од хладног рата, унапреде и постану ефикаснији, поузданији и модернији.

У том контексту од посебног значај биће и сусрет Обаме са Путином, којег је председник САД свега неколико дана пред долазак у Москву окарактерисао као неког ко још увек, барем делимично, "води хладноратовску политку" и не уме да остави прошлост за собом, за разлику од свог наследника на месту шефа државе.

Обамину дводневну посету Москви прате невиђене мере безбедности, али и незапамћено интересовање медија.

Како су пренеле агенције, за заједничку конферецији за штампу Медведева и Обаме акредитовано је 855 новинара.

Амерички медији известили су да амерички државни скеретар Хилари Клинтон, иако је то било планирано, неће пратити Обаму у Москву, јер је поломила руку.

Обама завршава посету Москви у среду, 8. јула, када ће отпутовати у Италију, на састанак Г8, на којем ће учествовати и Медведев.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер