Хроника

Међународној пољопривредној компанији „Симплот“ одобрена лиценца за нову технологију мењања гена биљкама намењених људској исхрани

Штампа
понедељак, 06. август 2018.

Мултинационална пољопривредна компанија Симплот добила је права за нову технологију мењања гена захваљујући којој би једног дана пољопривредници могли да имају богатије усеве, а јагода, кромпир и авокадо могли дуже да остану свежи.

Нова технологија ЦРИСПР-Цас9 систем је за измену гена и представља револуцију у молекуларној биологији, тачније у генској технологији, пошто је брза, знатно прецизнија од других метода и има широку могућност примене.

Док је традиционалним методом потребно доста времена за добијање одређених жељених карактеристика биљака, наводе научници, нова технологија убрзава процес њиховог узгајања и штеди године за развијање нових сорти које су безбедне као и оне настале на класичан начин, преноси Асошиејтед прес.

Компанија са седиштем у савезној америчкој држави Ајдахо објавила је данас да је постигла споразум с компанијом Дау-Дипон и Институтом Броуд Масачусетског технолошког института и Универзитета Харвард, који развијају ту нову технологију мењања гена.

Симплот је прва пољопривредна компанија која је добила лиценцу за технологију ЦРИСПР-Цас9, а представници фирме су одбили да кажу колико су платили за права стечена у процесу чији је циљ био да се спречи неетичко коришћење нове технологије.

Технологија омогућава научницима да врше прецизне промене у геному живих организама и има широке могућности примене у побољшању производње и квалитета биљне хране.

Шеф технолошког одсека у пољопривредном сектору компаније Дау-Дипон Нил Гатерсон рекао је да је важно да се омогући "производња довољне количине хране за девет или десет милијарди људи колико ће их бити на планети за 30 година".

Симплот је водећи произвођач авокада, који се узгаја у Мексику а продаје у САД, а компанија је можда најпознатија по узгоју кромпира.

Представница Симплота Сузан Колинџ казала је да технологија мењања гена вероватно неће донети нове сорте кромпира још најмање пет година, а да ће после тога проћи још времена пре него што почне њихова комерцијална експлоатација.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]