субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Међународни суд правде данас доноси своју најважнију одлуку
Хроника

Међународни суд правде данас доноси своју најважнију одлуку

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јул 2010.

Министар иностраних послова Вук Јеремић очекује да Међународни суд правде (МСП) неће донети мишљење које ће дати за право косовским Албанцима и нагласио да је изузетно важно да Срби на Косову остану мирни и не наседају на провокације.

Међународни суд правде у Хагу (архивска фотографија, Тањуг)

"Када би суд подржао сецесију више ниједна граница на свету и у региону не би била сигурна", изјавио је Јермић Тањугу, испред Палате мира у Хагу само неколико сати пре саопштавања саветодавног мишљења о легалности једностраног проглашења независности Косова и Метохије.

Међународни суд правде данас ће у Палати мира у Хагу на јавној седници саопштити свој став о једностраном проглашењу независности Косова и то ће бити први пут у историји највишег судског органа Уједињених нација да се изјашњава о покушају сецесије.

"Очекујемо да мишљење буде у складу са међународним правом које је изузетно јасно када је у питању суверенитет и територијални интегритет држава", рекао је Јеремић.

"Од пресудне важности је да наши грађани који живе на Косову и Метохији не наседају на провокације, јер ће бити покушаја да се дестабилизује простор на коме живе", поручио је он.

Сада је важно сачувати сталоженост и мир, истакао је Јеремић и подсетио да је ово само један корак у процесу за који се определила држава Србија.

Председник МСП Хисаши Овада из Јапана почеће да чита саветодавно мишљење у 15 часова, а присуствоваће му Јеремић и чланови правног тима, као и више од 300 дипломата, државних званичника и новинара.

У Палати мира биће и министар спољних послова у привременој косовској влади Скендер Хисени, испред приштинске делегације, која је у МСП присутна под називом "аутор једностране декларације", пошто самопроглашена држава Косово није чланица УН.

Судије су донеле саветодавно мишљење о питању "да ли је једнострана декларација о независности Косова коју су прогласиле привремене косовске институције у сагласности са међународним правом", које је пред њих поставила Генерална скупштина УН 10. октобра 2008. године, на иницијативу Србије.

Саветодавно мишљење није обавезујуће за државе, али ће, како су оценили стручњаци, имати велику правну, али и политичку и моралну тежину.

У Хагу се очекују и представници свих држава које су учествовале како у писаној тако и у усменој расправи од изношења питања легалности пред Међународни суд правде, као и представници држава које су репрезентоване у Генералној скупштини УН.

Привремена Влада Косова једнострано је прогласила независност јужне српске покрајине 17. фебурара 2007. године.

Косовску независност признало је свега 69 од 192 чланице Уједињених нација.

Српска делегација поручила је првог дана заседања да једнострана декларација о независности Косова представља изазов Уједињеним нацијама и ауторитету светске организације, а нарочито њеној способности да убудуће делује на остварењу једног од својих основних начела - одржању мира и безбедности.

Из МСП су поручили да ће, иако судије долазе из различитих окружења и да би могло да буде различитих погледа у вези са тим питањем, коначно усвојени став представљати став суда у целини.

Осам од 14 сталних судија МСП долази из држава које су признале Косово, међу којима је и председник суда Овада, а овога пута из процесних разлога изостало је гласање судије из Кине.

Стручњак за југоисточну Европу на Лондонском економском факултету Џемс Кер Линдзи оцењује да је питање легалности једнострано проглашене независности Косова најзначајнији случај који се икада појавио пред Међународним судом правде.

"Иако сви инсистирају на томе да је мишљење суда само саветодавно, ја мислим да је реч о нечему много важнијем и значајнијем. Оцена МСП о Косову могла би да одреди начин на који третирамо сепаратистичке групе у годинама и деценијама које долазе", рекао је Кер Линдзи за Би Би Си.

Водећи британски стручњак за међународно и хуманитарно право Филип Сендс такође мисли да се ради о суштинском питању, оцењујући да је велики број оних који ће врло пажљиво читати мишљење Међународног суда правде о Косову.

"Велики је број земаља које су у сличној ситуацији: Канада има Квебек, Шпанија има Баскију и Каталонију, Британија Шкотску, Грузија Абхазију и Јужну Осетију, Кина има Тибет итд. Због тога одлука суда има потенцијално огроман значај, јер је реч о питању које има наглашено политичку димензију", казао је он.

"Могуће је да ће суд пронаћи елегантан начин да избегне одговор или да се огради, односно да каже да је питање Косова толико посебно да не поставља преседан ни за кога другог. Заправо мислим да ће, каква год да оцена буде, суд на неки начин указати на посебност Косова", додао је Сендс.

Кер Линдзи, међутим, не искључује могућност да одлука суда буде прилично недвосмислена: "Заиста мислим да би суд могао да нас изненади и да изрекне јаснију оцену од очекиване."

Уколико то буде случај, и суд пресуди у корист Косова, то би могло довести до новог таласа признавања Косова, казао је Кер Линдзи који, међутим, каже да "све и да МСП пресуди у корист Косова, Косово као независна држава још дуго неће ући ни у УН ни у друге међународне организације и самим тим његов статус остаће нерешен".

"Ако, пак, суд пресуди у корист Србије, или чак ако одлука не буде врло јасна у корист Косова, мислим да ће се наставити постојећа ситуација, у којој је Косово у неком безваздушном простору. Заправо у сваком од три сценарија видим наставак разговора Београда и Приштине у нади да ће се нека врста решења наћи и да ће се сви извући из непријатности у којој се тренутно налазе", закључио је Кер Линдзи.

Вук Јеремић је опбјаснио да ће након изношења саветодавног мишљења српски правни тим извршити анализу текста саветодавног мишљења.

"То ће бити један јако софистициран и дугачак текст и не треба извлачити закључке пре пажљиве анализе", нагласио је Јеремић.

Он је поручио да је ово само један корак у процесу који је пред Србијом.

"Тај процес се завршава у Генералној скупштини УН која мора да потврди судско мишљење и донесе политички закључак шта је пут напред".

Он је истакао да ћемо наставити да се понашамо као неко ко доприноси миру и стабилности у региону.

"Остајемо спремни на преговоре. Надам се да ће до њих доћи што пре и да ће пут којим смо кренули бити окончан компромисом који ће бити прихватљив за све стране".

Шеф српске дипломатије рекао је да већина чланица УН подржава суверенитет Србије, али да Београд неће имати лак задатак да издејствује усвајање резолуције Србије која се тиче Косова и Метохије.

"Уложићемо све напоре да нових признања буде што мање и да на јесен ове године буде усвојена резолуција Србије. То ће бити веома тежак, али не и немогућ задатак", рекао је он.

То ангажовање је, како је додао министар спољних послова, у току – већ данас ће на самиту Афричке уније у Уганди висока делегација из Београда, предвођена потпредсједником владе Божидаром Ђелићем, заступати становиште Србије.

КФОР: Нема индиција да ће доћи до инцидента

Командат КФОР-а немачки генерал Маркус Бентлер изјавио је да нема никаквих индиција да након објављивања саветодавног мишљења Међународног суда правде у Хагу, може да дође до инцидената на Косову.

Бентлер је новинарима у седишту Кфора рекао да је Кфор обавио све припреме и да је спреман да обавља своје задатке.

(Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер