четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Међународна кризна група: Опстанак БиХ није загарантован
Хроника

Међународна кризна група: Опстанак БиХ није загарантован

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. јул 2014.

Које су препоруке Међународне кризне групе о будућности Босне и Херцеговине у њеној најновијој анализи: Опстанак државе у садашњем оквиру није загарантован.

Опстанак Босне и Херцеговине није загарантован, а најбољи исход био би функционална федерација унутар НАТО и ЕУ.

Ово је, у најкраћем, кључна оцена најновије анализе Међународне кризне групе о будућности БиХ. У извештају ове невладине организације, коју бије глас да је претходница будућих потеза центара моћи, пише да чак ни распад не би био најгора опција у поређењу са државом која би стагнирала и остала изван ЕУ. Као један од могућих путева скицира се и оснивање трећег - хрватског ентитета, а препоручује се и укидање канцеларије високог представника.

Амбасада САД у БиХ јуче се оградила од извештаја МКГ и да је позиција Вашингтона добро позната:

- САД су привржене принципима Дејтона - БиХ је демократска, мултиетничка, суверена и независна држава са неупитним територијалним интегритетом. БиХ је организована као децентрализована држава са два ентитета.

У РС одавно су подељени око идеје хрватског ентитета. У СНСД су нам потврдили да они и даље сматрају да Хрвати треба да добију свој ентитет, што лидер странке Милорад Додик говори већ годинама.

С друге стране, у опозиционим СДС и ПДП противе се „политичкој трговини“ Додика и лидера ХДЗ БиХ Драгана Човића „којом би се распакивањем Дејтонског устава у опасност довела и сама Српска“.

Професор међународних односа Предраг Симић каже за „Новости“ да не види како би оснивање хрватског ентитета било шкодљиво за РС и каже да Додикова подршка таквом решењу произлази из рачунице да би подељеност БиХ по етничким границама отписала идеју о гашењу РС.

- Деведесетих је утисак био да је МКГ преузела посао који су некада радиле дипломате - пуштала је пробне балоне и нудила решења за одређена питања која у том моменту нису била званична политика Вашингтона или британског Форин офиса, а која би касније постајала део званичних докумената. Видећи ову групу као инструмент стварања јавног мњења, Кина је ставила вето када је МКГ хтела да добије саветодавни статус при УН - наводи Симић.

Политички аналитичар из Бањалуке Тања Топић, за „Новости“ каже да идеја о увођењу хрватског ентитета јесте нова када су у питању извештаји МКГ, али да је ова група и раније излазила са разним необавезујућим препорукама. Територијално гледајући, политички аналитичар Гостимир Поповић каже да трећи ентитет у БиХ „де факто“ постоји, али истиче да РС никада неће пристати на договор у ком би зарад стварања трећег ентитета била закинута за део територије.

СОЛАНА, СОРОШ, АХТИСАРИ...

Међу сарадницима МКГ су многи бивши светски званичници. У Одбору су Весли Кларк, Волфганг Ишингер, Џорџ Сорош, Хавијер Солана, а на списку виших саветника су и Марти Ахтисари и Збигњев Бжежински.

А. Мацановић, Д. Радека Ђорђевић

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер