уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Међународна кризна група: Неопходни разговори Београда и Приштине
Хроника

Међународна кризна група: Неопходни разговори Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. август 2010.

Међународна кризна група позвала је Србију и Косово да одмах почну разговоре чији је циљ постизање свеобухватног компромиса.

У новом извјештају, та међународна организација наводи да након мишљења Међународног суда правде о проглашењу независности Косова, Београд и Приштина имају шансу да превазиђу разлике, успоставе билатералне односе и одблокирају путеве ка широј интеграцији у Европску унију. “Коначно, нема алтернативе свеобухватном билатералном споразуму уколико било која од земаља жели да оствари своју европску институционалну будућност”, наводи Међународна кризна група.

Директор за Балкан Марко Прелец у саопштењу наводи да, уколико се не искоритсти та шанса, постоји ризик од замрзавања конфликта на неколико година, током којих би спор био искориштен за подстицање националистичких ставова и одвраћање критика корупције и неуспјеха владе. “Уколико Србија жели садржајан напредак, мора да третира Косово као равноправно, а Приштина би требало пажљиво да размотри шта Београд има да понуди,” истакао је Прелец.

Иако је до сада 69 држава признало Косово, Србија и даље наглашава да неће признати једнострано проглашену незавиност, истиче се у извјештају и додаје да се Приштина нада да ће савјетодавна одлука суда правде у Хагу олакшати нова признања, или барем успостављање дипломатских односа. Тешко је међутим је очекивати да ће Косово признати оне чланице ЕУ које то до сада нису учиниле, или сталне чланице Савјета безбједности УН као што су Русија и Кина, сматра Међународна кризна група.

У извјештају се такође наводи да би Европска унија и остале чланице међународне заједнице, међу којима и Сједињене Државе, требало да помогну у постизању што потпунијег договора и да препусте странама да одлуче колико далеко и у ком правцу могу да иду како би постигли циљ признавања.

Најконтровезнији исход преговора могла би да буде замјена територија на сјеверу Косова, на којима живи српска популација, за дио Прешевске долине у Србији, гдје је већинско албанско становништво”, истиче Међународна кризна група оцјењујући да многи у међународној заједници не би били задовољни том опцијом, али да се не би требало противити споразумној размјени територија равноправних страна у контектсу обостраног признања и рјешавања свих других главних спорних питања.

Та организација сматра да би Србија, као неопходни минимум, требало да обећа да ће сарађивати са Косовом у обезбјеђивању владавине права на сјеверу, да успостави добросусједске односе, сарађујући у погледу низа техничких питања како би се побољшао свакодневни живот грађана, те да престане да блокира учешће Косова у регионалним институцијама.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер