субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Међу новим ордењем нема Карађорђеве звезде и Обилићеве медаље?
Хроника

Међу новим ордењем нема Карађорђеве звезде и Обилићеве медаље?

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. октобар 2009.

Састављачи новог закона о одликовањима нису претерано посегли за струком, па овим поводом није консултовано чак ни Српско хералдичко друштво, тврди за „Блиц недеље“ др Марко Поповић, члан тог друштва.

Због тога су из закона изостала највиша одликовања српске војске, попут Карађорђеве звезде и Обилићеве медаље.

"Иако још нисам видео Предлог новог закона о одликовањима, знам да њиме није предвиђено старо, традиционално ордење и да се праве нека нова. Међу њима ће се, од старих одликовања, једино наћи орден Белог орла с мачевима. Очигледно је да састављачи новог закона нису желели да наставе традицију по којој су одликовања одсликавала српску државност", каже историчар др Марко Поповић, који је и председник Управног одбора Завода за заштиту културних споменика.

Како у Србији од 5. октобра 2000. није додељен ниједан орден, др Поповић сматра да се код нас „изобичајило стицање части и одликовања“. Међутим, како напомиње, требао би да постоји лимит, како се ордење не би поново делило без критеријума.

"Изгубили смо однос према обичним грађанима, па не постоји никакав критеријум ко и у каквим случајевима треба да се одликује", објашњава др Поповић, и додаје да се у доношењу овог закона и те како касни, па због тога пре неколико дана ни министар спољних послова Шпаније Мигел Анхел Моратинос није одликован како доликује, већ је проглашен почасним грађанином.

Иначе, нови закон предвиђа да председник Србије указом додељује одликовања, по правилу два пута годишње – у фебруару и јуну, али може да их додели и ван тих термина. Предлози се достављају Канцеларији ордена, која се образује у Генералном секретаријату председника Републике, а разматра их Комисија за одликовања, чијег председника и чланове поставља председник „из реда угледних личности“.

„Блиц недеље“ је у прес служби Секретаријата председника покушао да сазна нешто више о одликовањима, али су добили само коментар да ће све појединости бити познате тек кад се закон усвоји.

Новим законом је предвиђено и одузимање одликовања, уколико одликовани поступа супротно јавном поретку и моралу или из других разлога који га чине недостојним положаја носиоца одликовања.

Ордени предвиђени новим законом су орден Републике Србије, орден српске заставе, Сретењски орден, орден заслуга за државу, орден белог орла са мачевима и орден заслуга за одбрану и безбедност. Такође је законом предвиђено да се додељују медаља за храброст, медаља за заслуге и медаља заслуга за одбрану и безбедност, а да се споменице додељују због обележавања догађаја од великог значаја за Републику Србију.

За разлику од Бориса Тадића, који за пет година није доделио ниједно одликовање, његови претходници су их делили шаком и капом. Наиме, последња три председника СРЈ и заједнице СЦГ доделила су укупно више од 20.000 одликовања, од чега је сам Слободан Милошевић доделио око 15.000. Највише одликовања додељено је 1999. године за учествовање у рату. У време владавине Јосипа Броза Тита додељено је између 500.000 и 700.000 одликовања. Последње одликовање додељено је 2000. године.

(Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер