Хроника

Матија Бећковић: Не бих проверавао да ли ми је заиста дозвољен улазак у Црну Гору: Чедомир Антић: Ђукановић оспорава право на постојање Србима

Штампа
недеља, 25. август 2019.

 Верујем ја Нухоџићу на реч, али не бих проверавао да ли ми је заиста дозвољен улазак у Црну Гору - био је једини коментар академика Матије Бећковића на тврдњу Мевлудина Нухоџића, црногорског министра полиције, да њему никада није био забрањен улазак у ову државу.

Наиме, посланик Демократског фронта Јован Вучуровић упитао је Министарство унутрашњих послова Црне Горе 15. јула "зашто је донесена и зашто још није укинута забрана уласка у Црну Гору српским интелектуалцима Матији Бећковићу, Александру Раковићу, Чедомиру Антићу и Дејану Мировићу". Пет седмица касније, министар Нухоџић је одговорио да "никакве забране нема".

"Нема никакве забране, нити је она постојала, за улазак Матије Бећковића, Александра Раковића, Чедомира Антића и Дејана Мировића. Постојала је једна негативна безбедносона процена о једном лицу, али више није ни њему забрањен улазак у Црну Гору. У полицији не постоји никакав списак непожељних особа", наводи се у одговору Мевлудина Нухоџића, министра полиције, који су објавили поједини медији у Црној Гори.

И док академик Бећковић не жели да проверава веродостојност Нухоџићевих навода, историчар Чедомир Антић, један од забрањених, рекао је за "Блиц" да "у Црну Гору никада није ишао да летује".

- Ишао сам у Црну Гору да будем у служби српског народа. Бићу тамо кад и европском Норијеги, Милу Ђукановићу, дође крај - навео је историчар Антић.

Према његовом мишљењу, очекивао је ту промену јер су прошле све прославе стогодишњице ослобађања и уједињења.

- Истурили су потпуно безначајног човека да то изнесе у јавност, а њима су сада на мети Владо Георгиев, Херцег Нови, Будва - констатовао је историчар Антић и додао да је "методологија црногорског режима шовинизам и национализам, иако се показало да само 14 одсто становништа подржава њихов пројекат црногорске нације".

Нагласио је Антић да "црногорски режим и Ђукановић оспоравају право на постојање српском народу".

Почетком новембра прошле године домаћи медији су објавили да је поменутим српским интелектуалцима забрањен улазак у Црну Гору и то због прославе 100 година уједињења Србије и Црне Горе и Подгоричке скупштине. Од тада поменути српски интелектуалци нису долазили у Црну Гору јер су мислили да им је забрањен улазак. Ту информацију раније је потврдио и Душко Марковић, црногорски премијер.

“НЕОЗБИЉАН ОДГОВОР"

Универзитетски професор Дејан Мировић, који је такође на списку забрањених, рекао је да је очигледно "из неозбиљног одговора министра полиције на посланичко питање, да сам ја та особа за коју је наводно процењено да сам угрожавао државу".

- Само тако су могли да објасне моје враћање са границе када сам кренуо да посетим мајку и брата у родном Улцињу и земљу у којој моји Кучи живе вековима. У том контексту, ако је у мом случају забрана трајала наводно месец дана, зашто ми је после тога МУП одбио жалбу на забрану уласка? Није ваљда да министар још не зна за тај документ који је потписала његова заменица? Или се сада у маниру Бебе Поповића смишљају нови медијски трикови који треба да сакрију очигледно? - упитао је Мировић, а преноси портал "ин4с".

ГЕОРГИЈЕВ НА МЕТИ

После забране интелектуалцима из Србије да уђу у Црну Гору, на мети власти нашао се и певач Владо Георгиев и хуманитарни концерт "За наше Косово и Метохију" одржан 12. августа на Канли-кули у Херцег Новом у организацији Фондације "Делије", а поводом 800 година самосталности Српске православне цркве и 630 година од Косовске битке. Георгиев је отпевао "Тамо далеко", а Министарство културе Црне Горе је најавило кривичну пријаву против организатора хуманитарног концерта и то због, како се наводи, "кршења низа законских одредаба, истицања симбола других држава, скрнављења државне химне и политичких и националистичких порука".

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]