Хроника

Матија Бећковић на Свечаној академији поводом Дана РС: Битка да се Срби лише будућности се не води први пут

Штампа
недеља, 10. јануар 2016.

Академик Матија Бећковић оценио је данас да су се борба за опстанак и идентитет отопиле с борбом за европске вредности, да судбина Срба, Србије и Републике Српске зависи само од нас самих и позвао све Србе да буду сложни.

"Не може нам нико наудити ако не наудимо ми сами себи. Ако будемо сложни, нећемо бити мали и слаби, него велики и непобедиви", рекао је Бећковић на Свечаној академији у Бања Луци поводом Дана Републике Српске.

„Учинили бисмо већи грех да смо се забрани прославе Дана РС повиновали, него што су га учинили они који су забрану изрицали“.

 Бећковић је навео да оном ко се бори за свој идентитет прете да неће имати од чега да живи и саветују да ту тему једно време задржи за себе.

"Кажу као да би било паметније да не славимо бар ове године док не прође криза, или да једно време славимо кријући, као у славна времена и не оглашавамо на сва звона оно што се других не тиче и што не мора да сазна и види. Дилема је да славимо и да будемо гладни или да будемо сити и да славимо у дубини душе", навео је Бећковић.

Он је констатовао да мале земље "држе у инкубаторима које туђа рука искључује и укључује".

"Сад би требало да будемо послушни и да се не чује да смо живи, а после ћемо славити и крсну славу", рекао је он.

„Битка за Републику Српску почела је одавно. Избројано је да је од 1804. до 1918. поведено четрнаест устанака за слободу.“, изјавио је Бећковић.

 Бећковић је рекао да се сећа да су људи листом улазили у комунистичку партију да би се запослили и напредовали, па им нико није замерао.

"И ако уђемо у ЕУ не значи да нећемо бити људи", поручио је он.

Бећковић је рекао да се битка да се Срби лише будућности не води први пут.

(Танјуг)

Матија Бећковић поклонио новчану награду Андрићевог института Матици српској и Српској књижевној задрузи

Академик је износ награде, који је, како је истакао, “виши од награде младог колеге”, одлучио да приложи Матици српској и Српској књижевној задрузи.

Матији Бећковићу је додељена награда за животно дело Андрићевог института из Андрићграда, коме је признање припало и за недавно објављене „Три поеме“, док је Владимир Кецмановић награђен за роман “Осама”, који је жири прогласио најбољим у 2015. години. Поред повеље, лауреати су добили новчане награде од 25.000, односно 15.000 евра.

Академик Бећковић је захвалио Андрићграду, жирију и председнику Републике Српске што су му омогућили да у овој задужбини буде један мали задужбинар.

- Мање се радујем награди за животно дело него признању за „Три поеме“, јер ова прва звучи као да сам већ опослио оно због чега сам се родио. Будући да сам када су материјалне вредности у питању добио мало више него колега Кецмановић, да бисмо изједначили свој материјални део ја ћу свој да преполовим, и половину ћу приложити Матици српској и Српској књижевној задрузи, нашим најстаријим културним установама у којима је Андрић објављивао књиге и у чијим је одборима и уредништвима радио - навео је у свом обраћању Бећковић. Награде је уручио директор Института „Иво Андрић“ прослављени режисер Емир Кустурица, који је за роман Владимира Кецмановића предвидео да ће бити један од кључних у домаћој литератури.

- Задовољство ми је што је почетак новог живота Института “Иво Андрић” започео романом за који интимно мислим и осећам да ће бити један од кључних у нашој литератури. Роман “Осама” ће бити нова будућност српске књижевности. Управо тај роман ће успоставити нашу награду као вредну у култури уопште - изјавио је Емир Кустурица. Владимир Кецмановић је рекао да је прва, магловита идеја за роман “Осама” зачета управо у Андрићграду, пре тачно три године и недељу дана.

- Тада сам први пут био у Вишеграду и тада сам, видевши мост који је међу вишеградске кућерке пао као са неба, схватио Андрићеву дечачку фасцинацију тим стварним чудом, равном чуду оног Маркесовог огромног, а измаштаног брода - истакао је Кецмановић.

Књижевна награда Андрићевог института додељена је први пут у две категорије, за укупан допринос српској књижевности аутора који је у протеклих пет година објавио запажено дело и за најбољи роман објављен први пут у Србији и Републици Српској на српском језику у протеклој години, а покровитељ награде је председник Републике Српске Милорад Додик. Кустурица је најавио да ће ова награда имати интернационални карактер.

„Време славе неимара Кустурице ће тек доћи“

Матија Бећковић је изјавио да му је драго што је награду примио у једном од најлепших центара културе, њеном храму који одудара од нашег времена, али да је то мање важно јер, како је истакао, “време славе неимарских подухвата Емира Кустурице ће тек доћи”.

(Н. Џодан, С. Шуловић – Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]