субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Матеја Норчич Штамцар: Историјски тренутак да Београд и Приштина реше проблем једном за свагда, статус кво није решење
Хроника

Матеја Норчич Штамцар: Историјски тренутак да Београд и Приштина реше проблем једном за свагда, статус кво није решење

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. април 2019.

 БЕОГРАД - Заменица шефа Делегације ЕУ у Србији Матеја Норчич Штамцар изјавила је данас да је историјски тренутак да Београд и Приштина реше проблем “једном за свагда”, наводећи да статус кво није решење.

Норчич Штамцарева је на конференцији Одбора Скупштине Србије за европске интеграције рекла и да “сви добро знају” да пут Београда и Приштине ка Европској унији зависи од успостављања нормализације односа, јер, како је додала, Унија не жели да нестабилност у региону.

 “Европска унија и све државе чланице су много пута позвале Косово да одмах повуче таксе (на српску робу) како би се вратили дијалогу. Сматрамо да за дијалог не постоји алтернатива. Ове таксе стоје Косову на путу ка ЕУ”, рекла је она.

Норчич Штамцарева је истакла да је проширење ка Западном Балкану сада важније него икада и да је у интересу Уније да обезбеди стабилност и просперитет у свом директном суседству.

“Наш циљ је да избегнемо увожење нестабилности, а да извеземо стабилност. Ако инвестирамо у Западни Балкан, инвестирамо у стабилност и безбедност целе Европске уније”, рекла је Метеја Норчиц Штамцар.

Како је рекла, са стратешког аспекта не би било мудро да ЕУ направи простор који би други међународни актери могли да искористе, а који нису у сагласности са ставовима ЕУ.

Она је истакла да је на Западном Балкану неопходан процес трансформације у коме ће друштва напредовати, наводећи да се то већ дешава, али да посао још увек није завршен.

“Може да се каже да су сви наши партнери напредовали током ових година, али различитим брзинама и интензитетом. Србија и Црна Гора су најдаље отишле у томе. 2018 године је Северна Македонија добила зелено светло и напредовала, као и Албанија. Надамо се да ће у јуну 2019. године на састанку савета сви добити зелено светло”, рекла је Норчић Штамцарева.

Она је додала да у реформама такође напредују БиХ и Косово и Метохија.

“Ми сада радимо на важним инструментима као што су писање годишњих извештаја за сваку земљу и видећемо како ће се то одразити на закључке који ће бити донети у јуну”, навела је Норчић Штамцарева.

Подвукла је да процес европских интеграција зависи од заслуга сваке земље појединачно,а али да све оне треба да се баве проблемима који постоје у владавини права и борби против корупције.

“Неопходно је да се оствари напредак у борби против корупције, борби против прања новца”, додала је она.

Такође, указала је да све земље у региону морају још више да раде на помирењу и на решавању наслеђа прошлости.

“Сва отворена билатерална питања се морају решити пре приступања јер ЕУ не жели да увози билатерална нерешена питања”, истакла је Норчић Штамцарева.

Указала је и да, уколико регион не напредује заједно, и свака земља појединачно не може направити велики напредак ка ЕУ.

“Регион мора да покаже да је спреман да преузму контролу над својом судбином, да превазиђе проблеме и да буде део заједничке будућности у ЕУ. ЕУ је спремна да настави с политичком и финансијском подршком нашим партнерима са Западног Балкана”, закључила је званичница Делегације ЕУ.

Она је поручила и да су парламенти стубови демократије и да ту треба да се одвија дебата.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер