петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Масовно убиство у Јапану, 19 мртвих - убица наговештавао да ће починити злочин, али ипак није био спречен
Хроника

Масовно убиство у Јапану, 19 мртвих - убица наговештавао да ће починити злочин, али ипак није био спречен

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. јул 2016.

Двадесетшестогодишњи младић ножем је у Јапану убио 19 и ранио више десетина људи. Починилац је наговестио злочин у више наврата, али ипак није био спречен. Масакр у Сагамихари је најтежи злочин која је починила једна особа у послератном Јапану.

Масакр који је дубоко шокирао јапанску јавност десио се у дому за инвалиде и особе ометене у развоју, а починилац, двадесетшестогодишњи Сатоши Уемацу је бивши радник тог дома, који је отпуштен због психичке нестабилности и коришћења опојних средстава.

Јапански медији јављају да је злочин могао бити спречен будући да је осумњичени претходно у више наврата изразио жељу да побије велики број људи, старих и инвалида.

Уемацу је 14. фебруара ове године посетио канцеларију председавајућег Доњег дома јапанског парламента и покушао да му преда писмо, једну врсту манифеста у којем позива на убијање старих људи. Тог дана био је одбијен, али се вратио наредног и том приликом особље канцеларије је примило писмо у којем је он навео да може убити 470 старих људи.

Полиција префектуре Канагава обавештена је о садржају тог писма и Уемацу је потом предат на старање у психијатријску болницу, где је, међутим, на здравственом прегледу утврђено да је у мокраћи имао трагове марихуане. Он је због тога и симптома смиривања, уз сагласност лекара, након две недеље отпуштен из болнице, након чега му је запретила тужба и затворска или новчана казна, будући да је у Јапану закон врло строг када су у питању наркотици, укључујући ту и оне најлакше, попут марихуане.

Након хапшења због сумње да је користио опојна средства Уемацу је током саслушања у полицији изјавио "да је спреман да у сваком тренутку изврши масовно убиство људи са тешким инвалидитетом, ако за то буде имао подршку јапанског народа."

Поред тога, Уемацу је на друштвеним мрежама наговестио и конкретни метод извршења.

Иако су гнев и мржња Уемацуа усмерени пре свега на старе људи, које криви за губитак посла, у дому у којем је извршио ужасни злочин смештени су и млади са посебним потребама. У тренутку извршења злочина у дому за инвалиде "Цукуи Јамајуриен", попришту масакра, било је смештено 149 људи старости између 19 и 75 година, а у тој институцији до сада нису забележени никакви проблеми у вези третмана штићеника дома.

Уемацу је у дому радио од 2012. године до фебруара ове године, када је пријављен полицији због поменутог писма.

Лекари болница у које су повређени пренети изјавили су да је највећи број жртава имао повреде врата и лица, а мањи број груди и стомака, што говори о великом гневу и изразитој жељи починиоца да проузрокује смрт.

Жртве су нападнуте на спавању, у време када је највећи број особљаодсутан, што говори да је злочин пажљиво испланиран, како би гнусни ефекат био што већи.

Јапански коментатори указују да је за убиство и рањавање тако великог броја људи хладним оружјем било потребно пуно времена, као и то да је пуно жртава било непокретно услед болести или урођеног инвалидитета. Најновији извештаји показују да је Уемацу најпре траком везао дежурну медицинску сестру.

Безбедносне камере на локалном путу забележиле су долазак и одлазак починиоца са места злочина. Након крвавог пира, најтежег масовног убиства у послератној историји Јапана, он се сам предао локалној полицији.

Злочин над старим и непокретним особама у Сагамихари, нажалост, није преседан у Јапану.

Почетком ове године у тој земљи је ухапшен двадесеттрогодишњи Хајато Имаи, бивши радник старачког дома "С Амију" у граду Кавасаки, такође у префектури Канагава, за којег је утврђено да је у новембру и децембру 2014. усмртио три особе старости преко осамдесет, односно деведесет година бацивши их са балкона унутар дома.

Он је након хапшења полицији изјавио да је мотив за те дуго неразјашњене злочине било то што је хтео да се докаже руководству дома тако што ће се први наћи да вештачким дисањем и масажом срца помогне тешко повређеним особама, које је, иронично, он сам бацио са велике висине.

Масакр у дому за инвалиде и особе ометене у развоју у Сагамихари најтеже је масовно убиство које је починила једна особа у послератној јапанској историји. Претходни већи масакр забележен је 2008. године када је помахнитали Такахиро Като, у то време стар 25 година, камионом улетео у масу у токијском кварту Акихабара и потом ножем избо повређене и случајне пролазнике, убивши седам и ранивши десет људи. Мотив за тај злочин било је отпуштање с посла.

Све до данас највећи послератни масакр у Јапану је био злочин у основној школи "Икеда" у граду Осаки, где је тада тридесетседмогодишњи Мамору Такума ножем усмртио осморо деце најмлађих узраста и ранио још 15 ђака и наставника.

 

(РТС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер