субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мартин Слецингер: Власт у Србији морала да скупи храброст да каже да Косово „одлази”
Хроника

Мартин Слецингер: Власт у Србији морала да скупи храброст да каже да Косово „одлази”

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. август 2010.

ВАШИНГТОН – Стручњак за Балкан вашингтонског Вудро Вилсон центра Мартин Слецингер сматра да је власт у Србији морала да скупи храброст и народу каже да Косово одлази, уместо што троши време и новац, које нема, на кампању око Међународног суда правде, али истиче да Србија може постати чланица Европске уније (ЕУ), ако буде добро одиграла своје карте.

Слецингера су, како је оценио у интервјуу ФоНету, „фрустрирали” политика и кампања Владе Србије за добијање мишљења Међународног суда правде, јер су појединци провели много времена путујући по свету, „сваки пети дан били у Уједињеним нацијама”, и говорили да никада неће признати Косово.

Мада не знам шта су тајно радили, у јавности је промовисана ова тврда линија, навео је Слецингер, који сматра да је, уместо тога, грађанима Србије требало рећи истину.

„Требало је да кажу истину да Србија не би задржала Косово чак ни да су Сједињене Америчке Државе (САД), упркос свему лошем што су урадиле, промениле своје мишљење, јер је реалност живота на терену другачија”, објаснио је Слецингер.

Срби имају јаку повезаност са Косовом, истакао је Слецингер и оценио да су политичари морали јасно да кажу да Косово „физички одлази”, али да ће заувек бити део Србије, кроз Устав, људе који тамо живе, приче...

Упркос томе, мишљење Међународног суда правде, према оцени Слецингера, не може се сматрати успехом косовске дипломатије, јер она нигде није добро радила, сем у САД.

Слецингер је оценио да су САД „шампиони за Албанце”, али је указао да Вашингтон, због економске кризе и ратова у Ираку и Авганистану, има друге ствари на памети и сматра да би ЕУ требало да преузме главну улогу на Косову.

У таквој ситуацији, додао је Слецингер, косовски Албанци „требало би да почну да се понашају одговорно, а не национално”.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер