петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Стојчић: Пешачка пасарела на Калемегдану је највреднији уметнички објекат у Београду од 60-их година до данас
Хроника

Марко Стојчић: Пешачка пасарела на Калемегдану је највреднији уметнички објекат у Београду од 60-их година до данас

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. октобар 2019.

Главни урбаниста града Београда Марко Стојчић обишао је радове на пешачкој пасарели која повезује Калемегдан и обалу Саве, где су после више од две године окончани грађевински радови на пасарели и скулптури која је краси. Стојчић је оценио да је реч о вероватно најважнијем уметничком објекту који је изграђен у Београду у последње три или четири деценије, и најавио радове на партеру у околини пасареле.

Стојчић је, како је саопштено из градске управе, истакао да се данас обележава завршетак радова на скулптури која је део комплекса пасареле, као и да су сви грађевински елементи комплетирани, док је преостало да се заврши посао око партера који ће, према његовим речима, бити веома важан за пешаке када пасарела буде у потпуној функцији.

“Желео бих да објасним и мало кашњење чињеницом да је ово ипак уметничко дело, које као и свако друго има своје специфичности. Аутори су имали своје захтеве које смо у потпуности испунили па смо данас овде са интернационалном делегацијом која има прилику да се увери у квалитет изведених радова“, навео је градски урбаниста.

Додао је да је било и извесних правних проблема, јер је било потребно уклонити известан број нелегалних објеката што је донекле успорило реализацију грађевинског подухвата.

Подсетимо, изградња пасареле почела је пре више од две године – крајем септембра 2017. године, а грађани ће морати још мало да се стрпе како би њом могли да стигну са Тврђаве на кеј, јер тек следе радови на уређењу простора код Бетон хале.

“Преостаје да се до краја године заврши све у функционалном смислу, како би пасарела и скулптура у потпуности били на располагању Београђанима и гостима нашег града“, најавио је Стојчић.

Оценио је и да је са уметничке тачке гледишта, пасарела вероватно најважнији објекат који је изграђен у Београду у последње три или четири деценије.

“А, свакако највреднији уметнички објекат од прве половине шездесетих година када се део града уз обале река развијао“, рекао је Стојчић.

Главни урбаниста је истакао да је позиција пасареле функционални почетак будућег линијског парка који ће се простирати у дужини од 4.5 километра све до Панчевачког моста, а који ће бити изграђен у наредне две до три године.

Један од двојице аутора скулптуре, Ричард Дикон, захвали је Граду Београду, колеги Мрђену Бајићу и свим људима који су били укључени у рад на овом пројекту.

Коаутор скулптуре, вајар Мрђен Бајић, оценио је да данашњи дан представља извесну врсту увида у нову путању која ће бити отворена овом пасарелом, као и у скулптуру која је у потпуности завршена.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер