четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: ЗСО је будућност Срба на Косову
Хроника

Марко Ђурић: ЗСО је будућност Срба на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. јул 2014.

Заједница српских општина (ЗСО) улази у фазу у којој треба коначно да започнемо њено темељно формирање, изјавио је директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

Ђурић је, у Дневнику у РТС-а, истакао да је формирање ЗСО тесно повезано са формирањем будуће косовске владе.

"Не можемо ЗСО да формирамо док нема статута, док нема договора о функционисању неких других институција. ЗСО је будућност српског народа на Косову и Метохији, централни део Бриселског споразума је управо ЗСО", навео је Ђурић.

Према Ђурићевим речима, ЗСО у формирању функционише и данас кроз управљачки тим, а у пуном капацитету ће се градити наредних недеља и месеци.

Осврћући се на преговоре са Приштином о "Парку мира", Ђурић је подвукао да је у Бриселу у уторак договорено да тај парк остане.

"Договорено је да буде извршена визуелна процена стања моста до средине септембра и након тога биће настављени разговори са циљем да се ништа не мења док се обе стране не договоре о томе како ће у будућности изгледати и мост и област око моста", објаснио је Ђурић.

На питање која је сврха парка насред моста, Ђурић је одговорио да се 100 метара лево и десно од "Парка мира" налазе други мостови које нормално користе и пешаци и којима се одвија саобраћај.

"Једно што чини разлику у постојању "Парка мира" је једноставно то што екстремисти не могу да се залећу са југа возилима у главну градску улицу у Косовској Митровици, а то је Улица краља Петра, и на тај начин постоји један појас у којем се људи осећају сигурно, да неће нико да их изрешета из аутомобила или да им се деси нешто лоше", рекао је Ђурић.

Коментаришући протест у Зубином Потоку дан пре разговора у Бриселу, када су локални функционери најавили могућност прекида сарадње са Еулексом, Ђурић је рекао да тај протест одражава лош кредибилитет правосудних институција на Косову.

"Грађани севера Косова и Метохије јасно су исказали своју стрепњу због чињенице да су неки од људи који су изабрани недавно на изборима позвани на информативне разговоре у вези са догађајима који би требало да су обухваћени законом о амнестији, који је донет у склопу бриселског процеса", навео је директор Канцеларије за Косово и Метохију.

Говорећи о 15-годишњици убиства 14 српских жетелаца у селу Старо Грацко у општини Липљан на Космету, Ђурић је истакао да би тај случај морао да буде предмет интересовања у оптужници тужиоца Клинта Вилијамсона.

"Злочин који се догодио 23. јула 1999. године у Старом Грацком једноставно не застарева", подвукао је Ђурић.

"За нас је потпуно неприхватљиво и не би било у складу са цивилизацијским нормама да они који су одговорни за овај злочин не буду одговорни", додао је Ђурић.

Ђурић је закључио и да тражење одговорних за злочин у Саром Грацком може да буде "лековито за целокупну заједницу на Косову и Метохији".

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер