субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Заједницу српских општина ће финасирати Београд, Приштина и међународна заједница
Хроника

Марко Ђурић: Заједницу српских општина ће финасирати Београд, Приштина и међународна заједница

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. март 2015.

Директор Владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас у Грачаници да ће будућу Заједницу српских општина (ЗСО) финансирати Београд, али и Приштина и међународна заједница и да ће Влада Србије наставити да финансијски подржава Србе на Косову и Метохији.

- Заједницу српских општина финасираће Београд и Приштина, али и међународна заједница. Сасвим сигурно да ће Влада Србије наставити да у финансијском смислу подржава Србе на Косову и Метохији који би требало кроз своју заједницу да црпе средства одакле год могу да их прибаве -  рекао је Ђурић.

Београд наставља да помаже Србима

Он је, на конференцији за новинаре након што је у Грачаници учествовао на округлом столу "Децентрализација и српска заједница на Косову и Метохији", који је био посвећен спровођењу Бриселског споразума и оснивању ЗСО, рекао да је свако ко је спреман да институционално допринесе финансирању српске заједнице добродошао.

Ђурић је додао да ће, што се Београда тиче, сасвим сигурно наставити да помаже свом народу на најбољи могући начин.

Нема разлога за ванредне локалне изборе на северу КиМ

Ђурић је новинарима у Грачаници рекао да су општине са српском већином на северу Косова усвојиле буџете у складу са законима и у складу са Бриселским споразумом и да не види било какав разлог ни препреку да косовска влада констатује ту чињеницу.

- Ми смо са наше стране охрабрили политичке представнике да учествују у формирању и креирању овог буџета, да га учине реалинијим пошто су неке прве пројекције, прве цифре које су тим буџетима биле дате, биле помало нереалне. Ми смо их охрабрили да смање износе - рекао је Ђурић.

Он је пооновио да не види препреке да косовска влада настави да нормално сарађује са општинама на северу Косова, нити види посебне разлоге за одржавање ванредних локалних избора на северу Косова.

Централна тачка Бриселског споразума

Он је подсетио да средства која Србија улаже кроз своје институције и људе који живе на Косову и Метохији представљају значајан допринос економији на Косову и да Београд веома активно ради на формирању ЗСО.

- За нас је, овде на Косову, то апсолутни приоритет, то је централна ставка Бриселског споразума и ми се нећемо задовољити док ЗСО не буде формирана у оној мери и на онај начин који ће омогућити Србима да могу овде дугорочно да опстану, тако што ће имати колективна политичка, културна економска и свака друга права - истакао је Ђурић.

Тај скуп био је први у низу планираних округлих столова који у овој години организује Форум за етничке односе, у сарадњи са Косовском фондацијом за отворено друштво, а у оквиру пројекта "Искушења српске заједнице на путу нормализације односа на Косову и Метохији".

Скупу  у Грачаници присуствовали су, између осталих, представница генералног секретара УН на Косову и Метохији Џенифер Браш, градоначелник Грачанице Владета Костић, адвокат Азем Власи, политички аналитичар Дукађин Горани, саветник косовске председнице Арбер Влахиу, представници невладиног сектора и други.

Душан Јањић: Биће промена одређених закона и Устава

Директор Форума за етничке односе Душан Јањић изјавио је данас у Грачаници да заклањање иза постојећих закона обесмишљава дијалог Београда и Приштине и оценио да ће бити промене одређених закона и Устава.

"Постојећи закони нису од бога дати, они служе да се регулишу процеси, треба бити свестан да ће бити промена закона и Устава и да је ту врло важно договорно понашање политичких елита", рекао је Јањић.

Према његовој оцени, питање Заједнице српских општина (ЗСО) директно је повезано са процесом нормализације у делу који се тиче севера Косова и опстанка или гашења институција у систему Србије, односно паралелних институција.

То је, додао је Јањић, важан корак који предстоји.

Јањић је оценио да је генерални тренд у преговорима Београда и Приштине добар, али да то још није гарантован успех, јер су споразуми увек оквирни и општи, а "има ђавола у детаљима".

Много детаља треба решавати, а они се тичу и питања ЗСО или општина претежно настањеним Србима.

Јањић је истакао да је сигуран да је први корак који треба направити услов за онај следећи, док је следећи корак пуна интеграција у институције и институционални и законодавни оквир Косова.

Заклањати се иза постојећих закона у суштини значи чинити бесмисленим било какав дијалог, рекао је Јањић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер