четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Време да се за косовски проблем нађе компромисно решење, не треба одбацити размену територија уколико би то водило решењу
Хроника

Марко Ђурић: Време да се за косовски проблем нађе компромисно решење, не треба одбацити размену територија уколико би то водило решењу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. октобар 2018.

 БЕОГРАД - Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић разговарао је данас с делегацијом Европског савета за међународне односе о ситуацији на западном Балкану и могућностима за превазилажење наслеђа конфликтне прошлости.

Ђурић је чланове овог угледног међународног истраживачког института, које је предводио бивши представник ЕУ у бриселском дијалогу Роберт Купер, упознао са разлозима инсистирања Београда на компромисном решењу за питање Косова и Метохије.

Према његовим речима, само такво решење може бити гаранција трајног мира и стабилности у региону, и коначно је време да донедавно сукобљени народи преузму иницијативу и покажу да су способни да пронађу основ за будућу сарадњу.

Иницијатива Београда је, како је објаснио, не само мировни подухват, већ и тест зрелости за политичке елите које учествују у овом процесу.

"Само компромис, колико год он специфичан био, може донети просперитетну и сигурну будућност народима региона, а сва остала решења заснована на једностраним актима могу само да индукују нова непријатељства и будуће сукобе", рекао је Ђурић.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију је госте детаљно информисао о положају нашег народа у покрајини, као и о серији недавних напада на Србе и њихову имовину на Косову и Метохији и опасним демонстрацијама силе Приштине, којима се подривају напори за мирно решење замрзнутог конфликта.

Договор би омогућио боље односе Срба и Албанаца

Ђурић верује да је време да се за косовски проблем нађе компромисно решење које би задовољило бар део жеља обе стране, али додаје да не треба одбацити ни размену територија уколико би то водило решењу.

"Желимо решење које ће довести до нове парадигме између Срба и Албанаца. Ако постигнемо договор око два важна отворена питања - статуса и територије, ако успемо да се рукујемо, уверен сам да ће се односи Срба и Албанаца на Балкану променити на боље", подвукао је Ђурић на панелу посвећеном дијалогу Београда и Приштине на Београдском безбедносном форуму. 

Како је рекао, тражимо да се разуме српски став.

"Треба да делујемо веома обазриво и дођемо до компромисног решења. Не треба бежати ни од питања мењања територија, ако то решава проблем", рекао је Ђурић.

Упозорио је да је потребно уздржавање од једностраних акција, али и приметио да скупштина у Приштини, у исто време док се разговара на панелу, расправља о трансформацији КБС у такозвану војску.

"После толико година рата, конфликта, без политичког решења на видику, неко поново предузима једностран корак покушавајући да промени стање на терену у циљу милитаризације. То може само да нас води ка даљој ескалацији. Једностране акције морају престати", навео је Ђурић.

Истиче и да свако решење, ако се до њега дође, дефинитивно неће значити да ће Београд и Приштина остати без Срба или Албанаца.

Додаје да је превише онога што нас удаљава од решења у односу на оно што нас везује.

"Има изван нашег региона много оних који виде наш регион као могућност да покажу своју снагу и политички интерес. Срби и Албанци не треба да буду ничија шаховска табле", рекао је Ђурић.

Поручио је да нико неће донети Приштини на као поклон оно што треба да материјализује њихове снове, нити ће магичним штапом да испуни наше визије како Резолуција 1244 СБ УН треба да буде имплементирана, или Устав на целој територији.

"Јасно је да је потребан компромис", поновио је Ђурић.

Навео је и да је на почетку дијалога постигнут договор да се сви спорови решавају за преговарачким столом, али да оно што се дешава сада није у том духу. 

Нико, напомиње, не жели поделе дуж етничке линије, али подсећа да је једнострано проглашена независност 2008. године била етничка подела.

"Србија је мултиетничко друштво. Али оно што се десило 2008. године је била подела етничка, и дуж етничких граница, једнострано проглашена независност на основу већине Албанаца", каже Ђурић.

Одлука Приштине може да има несагледиве последице

Одлука покрајинског парламента у Приштини о усвајању сета закона о трансформацији такозваних Косовских снага безбедности, односно увод у стварање такозване војске лажне државе Косово може да има несагледиве последице по безбедност у региону, изјавио је Ђурић.

Ђурић је у изјави Танјугу поручио да Београд захтева и очекује оштру реакцију међународне заједнице која има овлашћења и морално је и политички одговорна да спречи даљу ескалацију и милитаризацију региона.

"Србија ће штитити своје интересе на целој својој територији и штитиће права и безбедност свих својих грађана, без обзира на све покушаје да се дође до ескалације и дестабилизације", рекао је Ђурић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер