среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Влада Косова неће моћи да се формира без учешћа српских представника
Хроника

Марко Ђурић: Влада Косова неће моћи да се формира без учешћа српских представника

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. август 2014.

БЕОГРАД – Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да та канцеларија намерава да изради план оживљавања привреде на КиМ, оценивши да је социјално-економска ситуација тамо лоша и да је у српским срединама између 60 и 70 одсто људи незапослено.

Ђурић је на скупштинском Одбору за КиМ рекао да већина Срба живи од различитих облика помоћи и давања државе и да је таква ситуација дугорочно неодржива.

„У српским срединама на КиМ незапосленост је већа него у било ком делу наше земље...Зато канцеларија намерава да изради план оживљавања привреде са другим министарствима”, рекао је Ђурић подсетивши да је и раније било финансирања тамошњих предузетника, али да таква вршта политике није дала резултате.

Ђурић, који је парламентарном одбору поднео извештај о раду Канцеларије у првих шест месеци ове године, казао је и да српска страна доследно спроводи Бриселски споразум што није случај и са Приштином.

Он каже да Приштина није поштовала део Бриселског споразума који се односи на правосуђе, подсећајући да је септембар прошле године био рок када је у већинским српским општинама требало да се оформе нови судови и тужилаштва.

„До тога није дошло, не зато што Београд није био спреман да постигне договор о томе, већ зато што представници привремених институција нису били спремни на коначан договор”, истакао је Ђурић.

Није им, казао је, одговарала одредба о оснивању посебних судова и тужилаштава у општинама са српским већинским становништвом.

Нагласио је да Приштина није поштовала ни део Бриселског споразума који се односи на интеграцију припадника МУП Србије у КП, као и да 50 припадника МУП није примљено у „покрајинске службе”.

Осврнувши се на поглавље 35 које се тиче Косова, Ђурић је рекао да су експланаторни и билатерални скрининзи завршени.

Подсетио је да су први пут од једнострано проглашене независности Срби узели учешће на општим парламентарним изборима, поручивши да Влада Косова неће моћи да се формира без учешћа српских представника.

„На тај начин можемо да зауставимо отимање српске имовине на КиМ”, рекао је Ђурић изразивши наду да ће први пут после много година наредне зимске сезоне бити отворену хотели на Брезовици „Нарцис” и „Молика”, као и да је за њихову обнову Влада Србије определила 17 милиона динара.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер